Automatická převodovka šedého, speciálně upraveného policejního Volkswagenu Passat na to zareagovala a zařadila vyšší rychlost. Začalo pronásledování silničního piráta.

Policistka jedním prstem na ovladači radaru, jehož snímací část je umístěna na palubní desce auta, právě zaměřila svůj nový cíl. Ozývají se krátká pípnutí, která znamenají změření průměrné rychlosti stíhaného auta. Na obrazovce radaru je přesně vidět pronásledovaný objekt, podobně jako když se pilot bojového letoun snaží zaměřit nepřátelský letadlo. Audi ale náhle zpomaluje kvůli koloně před ním.

„Myslím, že až se uvolní pruh, tak to rozjede,“ uvažuje nahlas policista za volantem passatu. Ještě než stačí doříct myšlenku, sporťák zrychluje. V ten samý okamžik sešlápne pedál i policista a zvýšená akcelerace auta vtáhne posádku do sedadel. Po chvíli se ozve táhlé zapípnutí a sportovní Audi A4 to má za sebou. Policejní auto se rozblikalo a řidič Audi ho poslušně následoval k čerpací stanici.

Chytnou každého

Nešlo sice o souboj na život a na smrt jako při letecké bitvě, ale překročení povolené rychlosti na dálnici o 48 kilometrů v hodině by se někdy v boj o život proměnit mohlo. Policisté to dobře vědí a jejich úkolem je rychlost aut na dálnici hlídat. Od ledna jim to jde navíc mnohem lépe než kdykoli před tím. Začátek letošního roku byl z toho pohledu pro dálniční policisty změnou jak z jiné planety. Superrychlý vůz bylo něčím, po čem toužili už dávno.

„Teď chytíme skoro každého. Neexistuje, že by nám někdo ujel,“ pochvaluje si vedoucí dálniční policie ve Velkém Beranově Martin Zadražil. Není to ale jen o rychlosti, s jakou se nyní dokáží policisté na dálnici pohybovat, ale také o respektu.

Reportér Deníku strávil tento týden s policejní hlídkou v passatu na dálnici přes dvě hodiny, a není pochyb o tom, že řidiči skutečně z nového auta respekt mají. Svědčí o tom jejich větší ostražitost. O tajných autech na dálnici moc dobře z médií vědí, a když si všimnou, že míjejí podezřelé auto a uvnitř sedí uniformovaná posádka, rychle zpomalí.

„I ti největší piráti už se s námi nehádají a nesnaží se nám ujet jako dřív, když jsme je kontrolovali ve starých autech,“ říká pyšně zkušený policista za volantem passatu, který si nepřál zveřejnit své jméno stejně jako jeho kolegyně.

Záhadná blondýnka

Jenže stíhání sportovního vozu Audi A4 přece jen jedno překvapení přineslo. Kromě toho, že se z řidiče vyklubala pohledná blondýnka, odmítla jako vůbec první oběť tajného policejního auta zaplatit na místě pokutu.

„Co to auto máme, tak se mi ještě nestalo, že by někdo s blokovou pokutou nesouhlasil. Ta slečna je první případ,“ divil se policista, který musí v takovém případě věc předat do správního řízení.

„Na místě by zaplatila dva a půl tisíce, ale takhle ji čeká mnohem větší pokuta,“ upozorňuje policista.

„Jela jsem rychle, přiznávám, spěchala jsem. Doufám ale, že to s tou pokutou půjde zařídit nějak jinak,“ odpověděla záhadně Eliška Pančošková ze Zlínska.

„O tom pochybuji, že se z pokuty nějak vykroutí,“ reagoval překvapený policista a hodil bílou čepici na zadní sedadlo. Passat se znovu rozjel a po pár metrech si bystré policejní oko všímá nákladního auta, které jede příliš u kraje silnice.

„To je nebezpečné, protože u krajnice by mohl někdo opravovat auto a takhle by mohlo dojít ke srážce,“ vysvětluje policista důvod, proč musí řidiče nákladního auta zastavit, zkontrolovat a upozornit ho na přestupek.

„Ta dálnice tak drncá, že jezdím u kraje,“ omlouvá se řidič vozu Iveco, který nakonec odjíždí s výchovnou pokutou 200 korun.

Každý řidič, kterého hlídka zastaví, musí být prolustrován. Policisté se vysílačkou spojí s operačním důstojníkem a ten jim zjistí, zda například nejde o hledanou osobu nebo kradené auto.

„Už se nám podařilo odhalit tři řidiče, kteří měli zákaz řízení, a nejvyšší rychlost, kterou jsme na dálnici od ledna změřili, byla 220 kilometrů v hodině,“ prozradil šéf dálničních policistů v Beranově Martin Zadražil.

Hlídkování na dálnici někdy připomíná hru kočky s myší. „Ten passat mi byl podezřelý celou dobu, ale nějak jsem tu rychlost neuhlídal. Určitě taková technika budí respekt. Nemělo cenu se s nimi nějak dohadovat. Příště si dám větší pozor,“ ubezpečil policisty Zdeněk ze Slovenska, kterému policejní radar naměřil 155 kilometrů v hodině.