„Otisky se budou snímat u osob starších šesti let. Snímat se bude ukazovák na každé ruce,“ popsala změnu, ke které dochází po celé republice, vedoucí spravního oddělení jihlavského magistrátu Kateřina Škarková.

Pravidla otisků myslí i na to, že člověk má ukazováky amputované. „Pak se bere otisk dalšího prstu. Pořadí prstů je ukazovák, palec, prostředník, prsteník. Otisk z malíčku se nesnímá,“ vysvětlila Škarková.

„Snímání probíhá tak, že se bere třikrát otisk ukazováčku pravé a poté levé ruky,“ doplnila Jana Matoušková, vedoucí odboru vnitřních věcí na telčské radnici.

Techniku hradí stát

Novou technologii hradí stát. Motivem jejího zavádění je snížení rizika padělání dokladů a zvýšení bezpečnosti.
Aby byla technika řádně nainstalována a odzkoušena, bude v tomto týdnu, konkrétně od středy 25. do úterý 31. března, omezený provoz na pracovištích cestovních dokladů.

„Od 25. do 31. března nebude možné podávat žádosti o vydání cestovních pasů s biometrickými prvky, provádět jejich kontroly a předávat již vyhotovené doklady s biometrickými prvky,“ upozornil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Bleskovky omezeny nebudou

Žádat o vydání „bleskových“ cestovních dokladů bez biometrických údajů, které mají platnost jen na šest měsíců, bude naopak i v době „odstávky“ přepážek možné.

To vše ale s vyšším správním poplatkem 1500 korun. Normálně zaplatí dospělá osoba za vydání pasu 600 korun, dítě do 15 let stokorunu.
A do kterých zemí je v současnosti cestovní pas ještě potřeba?

Například při výletech do zemí Evropské unie stačí předkládat i pouhý občanský průkaz.
„Každá země má své specifické požadavky. V případě nejasností je vhodné kontaktovat zastupitelský úřad dané země nebo se informovat na internetu ministerstva zahraničních věcí,“ uvedla Kateřina Škarková.