V přízemí bude ukázka vetešnictví a kuchyně pro příležitostné vaření židovských pokrmů, v patře vznikne expozice židovského bydlení. V celém interiéru se počítá s replikami vypínačů, zásuvek a vodovodních kohoutků z doby první republiky. Většinu nákladů zaplatí Evropa.

Dům z 18. století stojí v Blahoslavově ulici. Původně se skrze dům chodilo na ženskou galerii Zadní synagogy. „Naším cílem je opravit dům do původní podoby. Zachováme co nejvíce stavebních a interiérových prvků,“ přiblížila akci Jana Goláňová, vedoucí radničního oddělení investic.

Opravený dům bude sloužit turistům i veřejnosti. V přízemí plánuje radnice zřídit ukázku vetešnictví a postavit kuchyni pro příležitostné vaření židovských pokrmů. V patře pak si návštěvníci budou prohlížet expozici židovského bydlení z doby před 2. světovou válkou.

Prohlídkové trasy v Zadní synagoze se s domem propojí. Součástí rekonstrukce je totiž obnovení historického vstupu na ženskou galerii synagogy přímo z domu. Podkroví využije radnice jako univerzální přednáškovou místnost.

Za rok bude hotovo

Dům v Blahoslavově ulici číslo 77 pochází z 18. století. V gruntovních zápisech se uvádí, že jej postavil na takzvaném Španělovském pozemku Seligmann Bauer.

Město objekt před několika let koupilo se záměrem zrekonstruovat jej. V roce 2006 byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek.
Náklady na rekonstrukci se vyšplhají na 9,5 milionu korun. Na akci přispěla městu Evropská unie, a to částkou 8,7 milionu korun. S opravami se začne letos, skončit mají příští rok.