„Kolem hradu leží sníh a v paláci je stále kolem nuly, nebo spíš pod nulou, ale první návštěvníci určitě přijdou se začátkem sezony,“ naznačila včera Zdena Vaníčková, kastelánka hradu Roštejna u Růžené.

Na návštěvníky Roštejna čekají jako loni dvě trasy. První nabídne unikátní expozici cínových předmětů, nádobí a pohárů. Další výstava připomíná hony a lov zvěře.

Zbraně, prachovnice na střelný prach, pytlíky s broky, zařízení na lití olověných kulí do pušek i terče pro cvičnou střelbu. Návštěvníky potěší výstava keramiky, obrazárna hradu a další expozice i hradní kaple.

Každý hrad má svá strašidla

Druhá trasa s přehlídkou pravých českých strašidel je určena pro rodiče s dětmi, výpravy mateřských škol či dětských domovů. Na trámech chodeb sedí hejkalové, plivníci, čertovská kuřata, šotci či vampýři. V temné sluji za dřevěnými dveřmi strašidelné chodby člověka vyděsí zubatý drak.

„Jezinky, zavřené v kleci, nám tu hlídají skřítci, aby neškodily. Hejkal je mladý, má ještě srst. V síti pod trámy chováme také specialitu, vodníka říčního. Vodníci rybniční jsou zelení, tento má okrovou barvu, jak říční vodníci mívají,“ přiblížil kastelán Roštejna Karel Vaníček.

„V dubnu máme otevřeno jen o sobotách a nedělích. Po domluvě přivítáme hromadnou výpravu kdykoli,“ objasnila kastelánka Zdena Vaníčková. Na zámku v Telči otevírají ve středu 1. dubna.

„Momentálně na zámku vše umýváme a pucujeme okna. Slavnostní zahájení nebude. Letos zde bude Dolnorakouská výstava. Díky tomu budou nové výstavní prostory v muzeu, zámecké galerii a Justičním sále. Prohlídkové trasy se letos měnit nebudou, zůstávají jako loni,“ přiblížil kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Jihlavské katakomby jsou připraveny přivítat první návštěvníky rovněž ve středu 1. dubna.

„Jedenkrát za měsíc budou v letošním roce v jihlavském podzemí vystupovat šermíři,“ prozradil provozovatel jihlavských katakomb Jiří Havlíček.

Stanislav Jelínek, Lenka Pospíšilová