Jejich zaměstnavatel – společnost PP Hospitals by totiž měla v úterý vyklidit budovy nemocnice. Zatím však nemá komu předat zaměstnance a pacienty.
„Nikdo neví, co bude dál. Máme tady dům, závazky, nechci přijít o práci,“ svěřila se Deníku zdravotnice. Svoje jméno prozradit nechtěla. „V dnešní situaci nenajdete nikoho, kdo bude mluvit,“ vysvětlila jiná zdravotní sestra.

Jak už Deník informoval, vedení radnice může uzavřít smlouvu s PP Hospitals, která by špitál ještě měsíc provozovala, než ho převezme Jihočeský kraj.

Hejtman Jiří Zimola uvedl, že jako datum převzetí se nabízí 1. květen. Pokud se ale s vedením firmy nedohodne, přijde na řadu krizový scénář.

„Znamenalo by to zastavit operativu na chirurgii, propustit pacienty z rehabilitace, najít lůžka pro dlouhodobě nemocné pacienty. Pro zaměstnance ale nemáme uplatnění,“ popsal body případného krajního řešení ředitel Nemocnice Dačice Leoš Dostál. Připustil, že zaměstnanci by i nadále zůstali v zaměstnaneckém poměru, pracovat v dačické nemocnici by však nemohli. Jejich zaměstnavatel by totiž objekt užíval od dubna neoprávněně.

Kvůli napjaté situaci se sešli i zástupci politických stran, kteří sedí v zastupitelstvu města. Zatím však z jejich jednání nevzešel žádný závěr. „Nedospěli jsme k jednoznačnému závěru. Snažíme se ale najít řešení ve prospěch lidí,“ uvedl starosta Rudolf Hájek.

Nespokojenost s vývojem situace ale sílí. „Překvapuje mě, že kraj nemá nic připravené. Vždyť to slíbil,“ míní návštěvnice charity Domovinka, která sídlí v areálu nemocnice.

O dohodě mezi městem a firmou budou zastupitelé jednat v úterý. Zda bude součástí i ujednání o řízení nemocnice v přechodném období, není jasné.