„Kdo byl v Třešti naposled před deseti lety, asi by byl dost v šoku, jak se město změnilo. V centru nic nebylo, jen neudržovaná šeď a nějaká parkovací místa. Teď je náměstí celé v žulové zádlažbě s dominantou slunečních hodin. Máme tu jako malé oživení informační panel, který ukazuje třeba čas, teplotu a změny atmosférického tlaku,“ přiblížil včera místostarosta Vladislav Hynk. Místní i přespolní změny hodnotí po svém.

Střed města se moc v zeleni netopí

„Centrum města se dost změnilo k lepšímu, ale ten informační terminál s hodinami a počítačem se mi nelíbí. Zato malá fontánka neboli pítko je osvěžující prvek hned vedle,“ shrnul místní obyvatel Jan Morkus.

Informační terminál v ceně téměř půl milionu korun nikde na Jihlavsku s výjimkou Třeště nemají.

„Chybí mi tu víc zeleně, v centru města je moc kamenné dlažby. Když se v létě lidé zastaví na náměstí a trochu si popovídají, musí si připadat jako na poušti. Mohl by tu být nějaký trávník nebo alespoň velké květináče,“ připustila Romana Šťastná, která do Třeště dojíždí pátým rokem za prací.

Město si dalo záležet před časem na výsadbě stromků při hlavní městské tepně a zeleni chystá prostor před blokem služeb s prodejnou Albert. Na řadu má přijít letos po pěti letech jednání přestavba parkoviště pro 25 automobilů před panelovými domy v Nerudově ulici.
Přímo v centru šestitisícové Třeště prochází rekonstrukcí historický dům, bývalá mateřská školka.

„Loni jsme otevřeli v areálu panelového sídliště minihřiště a chystáme k němu přistavět přístupovou cestu. Oplocení stihneme během měsíce,“ přiblížil Vladislav Hynk. Radnice po obnově fasády a výměně střechy dostane brzy bezbariérové vstupy. Vodotrysky na náměstí začnou stříkat příští týden.