Hasiči však před tímto krokem varují. „Přestože se to jeví jako snadná záležitost, přináší každý rok značné ztráty jak na majetku, tak bohužel i na lidských životech,“ uvedl Radek Šimka z oddělení kontrolní činnosti a zjišťování příčin požáru.

O tom, jak snadno může při jarním úklidu požár vzniknout, by mohli vyprávět hasiči, kteří v pátek zasahovali v Opatově na Třebíčsku. „Na tři sta metrech čtverečních tam shořela suchá tráva. Příčinou vzniku požáru bylo špatně zajištěné ohniště, v němž někdo spaloval nepořádek,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) kraje Vysočina Petra Musilová.

V loňském roce musely v našem kraji jednotky takto zasahovat u asi osmdesáti případů. „Naštěstí se všechny obešly bez vážnějších zranění i škod,“ podotkla.

Zbytečné výjezdy

Pokud má někdo v plánu přece jen nepořádek na volném prostranství spalovat, měl by to podle Petry Musilové alespoň oznámit příslušnému hasičskému sboru. „Není to povinnost, spíše doporučení. Předejde se tím totiž planým poplachům, kam jednotky vyjíždějí zbytečně,“ uvedl Radek Šimka.

Své o tom vědí hasiči, kteří v sobotu po půlnoci zasahovali v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě. „Volal nám muž, který viděl, jak z nedaleké zahrady šlehají plameny a valí se dým. Když jednotka na místo přijela, zjistila, že tam majitel domu pouze likviduje nepořádek,“ sdělila Petra Musilová.

Spalování se dá ohlásit dvěma způsoby, a to buď telefonicky na čísle 950 270 107, nebo prostřednictvím webových stránek HZS kraje Vysočina www.hasici-vysocina.cz.

„Ohlášení rozhodně nelze provést voláním na tísňové linky 112 či 150, které slouží přímé pomoci postiženým,“ podotkl Šimka z oddělení kontrolní činnosti a zjišťování příčin požáru. Podle něho by navíc měla mít veřejnost na paměti, že na rozdíl od spalování odpadu je zákonem zakázané plošné vypalování porostů, které řada lidí bere jako způsob, jak se zbavit plevele a oživit humus. Tomu, kdo ho poruší, hrozí tisícové pokuty. „U fyzických osob je to pětadvacet tisíc korun a u právnických se může vyšplhat až na půl milionu,“ doplnil.