Za chladného večera se ceremoniál uskutečnil na nádvoří místního zámku. Program byl plný proslovů, vystoupil nejen dolnorakouský hejtman Erwin Pröll, ale třeba i ministr kultury Václav Jehlička nebo starostové pořadatelských měst Horn, Raabs a Telč.

„Když mi bylo osm let, jel jsem s otcem do Rakouska. Pamatuji si na ruské kolo ve vídeňském Prátru. Pak se ale hranice na dlouhou dobu zavřely,“ připomněl starosta Telče Roman Fabeš.

Ten se zároveň omluvil mrznoucím hostům. „Ještě ve čtvrtek jsme si za slunečného dne říkali, že by byla škoda neudělat slavnostní zahájení na tak krásném prostoru, jakým je nádvoří zámku. Dnes vím, že to byla chyba,“ připustil Fabeš. Varianta zahájení ve stanu, který teoreticky mohl být i vytápěný, by byla vzhledem k chladnu určitě lepší.

Ministr Jehlička šel pro teplé oděvy

„Když vidím pana velvyslance a paní velvyslankyni, jak mrznou, dojdu jim domů pro něco teplého na oblečení. A měla se tady asi rozdávat ta slivovice, o které hovořil i pan zemský hejtman Pröll,“ uvedl ministr Jehlička. Pro teplé oblečení skutečně bezprostředně po své řeči zašel. „Bydlím jen za rohem. Nejsem tady hostem,“ zmínil se Václav Jehlička.

Kvůli chladnému počasí zkrátil svůj proslov na minimum například Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze, který se jako šéf týmu výrazně podílel na přípravách výstavních prostor v Telči. Raději jen poděkoval svým spolupracovníkům.

Večer moderovala někdejší moderátorka zpráv a současná „rosnička“ Jana Adámková.
Poté hrál na náměstí Zachariáše z Hradce orchestr Tutti z Jihlavy. Předvedl například melodie ruské skupiny Alexandrovci.

Ohňostroj program ukončí

Nyní – před páteční 21. hodinou - se v Telči čeká na ohňostroj, který den slavnostního zahájení Dolnorakouské zemské výstavy zakončí. Výstava se koná v Telči, Hornu a Raabsu do začátku listopadu. Z Telče do Rakouska a zpět jezdí od čtvrtku do neděle autobusy.