Bez tohoto vybavení nelze do uzavřené části jihlavského podzemí vkročit.
Reportéři Jihlavského deníku se do „katakomb“ v úterý dostali s pracovníky firmy, zabývající se hubením potkanů a dalších hlodavců.


„Právě probíhá poslední fáze plošné deratizace. Používáme jednorázové granule se zrnem. Na potkany mají takové přípravky dobrou účinnost,“ přiblížil jednatel specializované firmy Oldřich Bubrinka.
Práce v jihlavském podzemí není pro něj a jeho kolegy jednoduchá. Velmi často musí být člověk v chodbách hodně skrčený. Někdy chodí i stylem „kačenky“. O výkalech na zemi ani nemluvě.


V Jihlavě vychází deratizace zhruba na 600 tisíc korun ročně, z toho přibližně polovinu této částky platí město a polovinu vodohospodáři.
„Deratizace je úspěšná, když neuvidíte potkana venku běhat například kolem popelnic,“ říkal Oldřich Bubrinka. To deratizéři a novináři zrovna stáli v místnosti, které se říká Černé slunce. Jde o někdejší klubovnu, kde se scházela mládež.
Další zajímavou zastávkou na podzemím cestě z Palackého do Benešovy ulice bylo jezírko. Teplota v podzemí se pohybovala od 10 do 15 stupňů Celsia.

Orientace je lehčí díky kabelům

„Orientace v podzemí je v dnešní době lehčí. Chodbami vedou mimo jiné kabely internetu, podél kterých se můžete dobře pohybovat,“ uvedl Karel Chvátal ze správy jihlavského podzemí.
„Celý systém podzemí má zhruba 25 až 26 kilometrů,“ doplnil mluvčí radnice Radek Tulis.
Na potkana novináři v podzemí narazili. Byl mrtvý. „Je neoblíbené heslo, že každý člověk má svého potkana.

Představa, že v podzemí pod ulicemi Jihlavy chodí 50 tisíc potkanů, je ale podle mého mínění přehnaná,“ dodal Tulis.
Deratizace proběhla v kanalizační síti Jihlavy na 2400 místech.
Největší problémy v boji s hlodavci má v tuzemsku, kvůli své rozloze, hlavní město Praha.