VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo paměti se lidé spoléhají na lístečky

Jihlava - Jana Vejsadová se už osm let zabývá zdokonalováním paměti. Momentálně vede specializovaný kurz zaměřený na trénink paměti v Jihlavě.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Jana Vejsadová se už osm let zabývá zdokonalováním paměti.Foto: Deník/Lenka Pospíšilová

Co vás k tréninku paměti přivedlo?
Mimo jiné dlouholetá znalost problematiky lidí se zdravotním znevýhodněním. Kromě odbornosti a certifikátů, které mě k této práci opravňují, využívám také cennou osobní zkušenost s Alzheimerovou demencí v rodině. Vím, jak vypadá postupná ztráta paměti, jaký vliv to má na osobnost člověka i na jeho okolí.

Proč děláte kurzy cvičení paměti?
Programy práce s pamětí mají prokazatelný aktivizační i preventivní účinek, navíc lidi baví. Udržovat si paměť v přijatelném stavu do vysokého by mělo být v zájmu každého člověka.

Co je tedy vašim cílem?
Přesvědčit lidi, že dlouhodobý kognitivní trénink není jen pomíjivá módní vlna, ale návrat k rozumu. Měl by se stát celoživotní terapií. Naši předkové měli paměť v daleko větší úctě. V mnoha kulturách existují dlouholeté tradice cvičení paměti. Studenti se dříve kromě vědomostí samých učili také to, jak si je zapamatovat. Dnes se lidé zcela vědomě vzdalují od vlastní paměti k té externí a spoléhají na technické „berličky“ jako jsou upomínky v mobilu, papírky a podobně.

Komu jsou tedy kurzy paměti určeny?
Všem, kteří se chtějí či potřebují dovědět víc o paměti a koncentraci a cítí, že by mohli něco v tomto směru zlepšit.
Zájem veřejnosti o tuto prospěšnou aktivitu narůstá. Lidé se zde mohou v dobrém slova smyslu infikovat a nalézt zálibu ve zvyšování výkonnosti svého vlastního mozku.

Jak se dá paměť trénovat?
Technik, strategií a souborů cvičení, které vycházejí z přirozeného fungování našeho mozku, existuje celá řada. Jsou to cvičení, která se zaměřují na senzorickou, krátkodobou i dlouhodobou paměť, na problémy se jmény a s čísly, na zvládání většího objemu informací a celou řadu dalších věcí

Co dělat, když někam jdeme a najednou nevíme pro co. Pomáhá vrátit se na místo, kde jsme byli a vzpomeneme si?
To je jeden z nejčastějších problémů, které potkají čas od času každého z nás. Na paměť to ale nesvádějme. Neselhala, ani jste potřebnou informaci nezapomněli. Problém byl v koncentraci pozornosti. Vyrušil vás další vjem z okolí. Zastavte se a vraťte se v myšlenkách do výchozího bodu. Jinak se nalítáte.

Autor: Lenka Pospíšilová

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Spartak čeká opět jen záchranářská mise

Ilustrační foto.

Od příštího roku by senioři mohli jezdit trolejbusy zdarma

O post brankářské jedničky Vysočiny přišel bojovat Valeš

Jihlava – První posila. Náhradu za odcházejícího gólmana Jana Hanuše ohlásila v pátek FC Vysočina Jihlava. Na půlroční hostování přichází z Jablonce Roman Valeš.

Do školky, kde hořelo, se děti vrátí s Novým rokem

Jihlava – Budova jihlavské mateřské školy U Dlouhé stěny, kterou počátkem letošního školního roku poškodil požár, je už po kolaudaci.

Stovkami SMS zpráv obtežoval mladou dívku

Třešťsko – Čtyřiadvacetiletý muž z Třešťska obtěžoval telefonicky osmnáctiletou dívku, se kterou se znal, a její rodinu.

Jihlavští dobrovolní hasiči dostali nové auto. Zatím je bílé

Jihlava – Předčasný vánoční dárek dostali jihlavští dobrovolní hasiči na tradičním předvánočním setkáním s vedením Jihlavy. Velitel jihlavské jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Marek Zemín si ze setkání totiž odnesl klíčky od nového vozu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT