Nejen o této akci, ale i o dění v jihlavském dětském domově se školou jsme hovořili s jeho ředitelkou Mirkou Florianovou.

Kolik fotbalových týmů do Jihlavy přijelo?

Celkem jich je dvanáct, z toho dva jihlavské. Z větších míst jsou zastoupeny například Praha, České Budějovice, Králíky a Bystřice pod Hostýnem.

V Jihlavě se koná fotbalový turnaj. Jaké jsou další aktivity dětských domovů?

Během roku se koná spousta sportovních i jiných aktivit. Každý domov většinou pořádá nějaký turnaj, například v nohejbale. Probíhá také zimní a letní olympiáda nebo závod v triatlonu. Mimo sport se zabýváme na jiných setkáním i hudbou nebo dramatickou výchovou.

Blíží se letní prázdniny. Jaký program máte pro děti připravený?

Ne všechny děti budou moci léto trávit u rodičů. Prvních čtrnáct dní pojedou na diagnostický tábor a pak máme naplánováno pět týdenních výletů, například cyklistický, vodácký, poznávací nebo turistický.

Prozradíte, do kterých míst se kluci a holky podívají?

Výlety jsou plánovány například do Českého Ráje, do jižních Čech, na Českosasské Švýcarsko nebo Vranovskou přehradu.

Kolik dětí má aktuálně dětský domov se školou v Jihlavě?

Momentálně 31 dětí, a jsme tak naplněni. Kluci a holky jsou ve věku od 12 do 20 let. Chodí do školy, učebních oborů nebo středních škol. Jedna starší dívka studuje v Brně vysokou školu.

Jsou to většinou sirotci?

Nejsou. Jde zpravidla o děti, které mají nějaké výchovné problémy.

Roste počet trestných činů u dětí?

Neřekla bych, že se to zhoršuje. Začíná to u drobných krádeží doma nebo v supermarketech. Pachatelé závažnějších činů by se k nám už do Jihlavy dostávat neměli. Nejzávažnější čin, to je tady teď loupežné přepadení.