Pro každého, kdo cestuje jihlavskou MHD – ať už často, nebo jen občas, jsou připraveny jízdní řády na mobilu.

Nevýhodou programu je, že je potřeba aktualizovat časy odjezdu spojů v případě změn jízdního řádu.Na druhou stranu jsou ale řády vždy při ruce v mobilu a jejich používání je zdarma.

Cestující odjezdy „svých“ linek znají

A co říkají na technickou vymoženost cestující? Program se jim líbí. Ale že by ho využívali vysokou měrou, to se říci nedá. „Kamarád tu aplikaci používá, je to celkem šikovná věc. Já ji nepoužívám. Zatím důvod, spoje jezdí často,“ poznamenal třeba osmnáctiletý Lukáš Holas.

Starosti s odjezdy si nedělá ani šestasedmdesátiletý Josef Kučera. „Spoje jezdí po čtvrthodinách, stačí si počkat, anebo se projdu, když nic nejede,“ řekl senior.

Program dokáže pracovat pouze s jedním jízdním řádem, tedy s jedním městem, které si uživatel zvolí při stažení programu z internetu.
Pokud se uživatel pohybuje MHD ve více městech, může si samozřejmě nahrát více verzí tohoto programu, jednotlivé verze se pak v menu telefonu vedle sebe zobrazují podle názvů měst. Aktuálně je v nabídce na internetu pětadvacet jízdních řádů MHD různých měst.

E–mail informuje

Před obavami z neaktuálnosti dat by měla uživatele chránit aktualizační služba, kdy má cestující možnost nechat se informovat emailem o změnách v jízdních řádech a vylepšeních programu. „Je na uživateli, aby udržoval program v aktuální stavu a při změně si stáhl a nainstaloval novou verzi,“ upozornil ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím.

Program je možné zdarma stáhnout z internetových stránek thorin.wz.cz. Reportéři v pátek testovali aplikaci. Pomocí bluetooth šla nainstalovat.

Uživatelé programu nemusí platit žádný poplatek a mohou jej potom i dál neomezeně šířit.