"S nástupem jara tady máme najednou tolik práce, že nestíháme," říkala v rámci středeční odpolední veřejné prohlídky třešťského arboreta učitelka odborných předmětů na sousední střední odborné škole a učilišti Jitka Boušková.

Naarboretu se projevilo sucho, na vydatnější déšť zahradníci čekají jak na smilování.Také čekají na opravu čerpadla, které umožní pumpovat vodudo uměle vytvořeného jezírka. Tam za sucha bojují o přežití některé vlhkomilné bahenní rostliny.

V zahradě, která je veřejně přístupná každé úterý a čtvrtek od 14do 18 hodin, momentálně kvetoutulipány. "Magnolie už odkvetly, například azalky, šeříka rododendrony se naopak chystají rozkvést," popsala Boušková. Dokvétají třešně sakury.

"Rozarium bude nejkrásnější na začátku prázdnin. I tady jsme si mysleli, že spousta růži přes zimu umrzla. Mnohé se ale vzpamatovaly," popsala učitelka třešťské školy.

V arboretu mají asi 1500 druhů rostlin, keřůnebo dřevin. Areál sloužízejména škole pro vzdělávání budoucích zahradníků azahradnic. Slavnostně otevřen byl v loňském roce.