Zájemci teď denně chodí pro informace na odbor příjmu žádostí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v Havlíčkově ulici. Pro radu zajdou také do Ekoinfocentra v Brněnské ulici.

Peníze budou i za výměnu kotle

Program Zelená úsporám nabízí také peníze za výměnu zdrojů tepla. Zájemce musí vyměnit kotel na tuhá paliva za ekologické vytápění z obnovitelných zdrojů, jako jsou dřevní hmota, pelety či tepelné čerpadlo.

„Elektrické kotle se také musí vyměnit, neboť program elektřinu hodnotí jako produkt spalování tuhých paliv v elektrárnách,“ přiblížil Jan Pavlas z krajského pracoviště SFŽP v Jihlavě.

Projekt je zatím ve stádiu příprav. Zájemci se musí rozhodnout, zda zateplení a případné další náklady zaplatí ze svého, nebo si vypůjčí na výhodný úrok.

„Denně se na mě obrací hodně lidí o radu, jak postupovat. Zájemci si vyplní žádost, přinesou výpis z katastru nemovitostí a projektovou dokumentaci zateplení s odborným posudkem. Ten si nechají zpracovat od auditora nebo projektanta. Ti už vědí, jaké zvolit technologie a materiály pro izolace staveb,“ přiblížila vedoucí Ekoinfocentra Jana Kotoučková.

Auditoři to spočítají

Vybraní auditoři spočítají podle účinnosti zateplení úsporu energie žadatelova domu. Majitel po dokončení a kolaudaci úprav dostane příspěvek podle velikosti podlahové plochy domu nebo bytu a způsobu zateplení.

Tiskové materiály ministerstva pamatují na všechny varianty. Výši podpory určuje více než dvacet položek. Například za metr vytápěné plochy při komplexním zateplení s dosažením měrné roční spotřeby tepla 40 kWh na metr čtvereční dostane majitel rodinného domu dotaci 1950 korun. Zájemci o zateplení si mohou zatím zajistit auditory a projektanty, ale s vlastní prací musí počkat.

Zájemci i dodavatelé zatím vyčkávají

„Zatím nemáme oficiální seznam schválených firem, které budou dodávat izolační materiály a stavební dílce či provádět zateplovací práce. Totéž platí o seznamu bank, které budou nabízet výhodné úvěry. Dílčí kroky ministerstvo uzavře na začátku června a akce se může rozjet,“ upřesnila Jana Kotoučková.

Dodavatelských firem jsou údajně stovky. „Státní fond životního prostředí nás potvrdil jako dodavatele dvou druhů oken a jednoho druhu dveří, které izolačními vlastnostmi vyhovují normám na zateplení,“ uvedla Martina Brnická z Dafeplastu Polná.
„Uspěli jsme na seznamu dodavatelů s našimi slunečními kolektory na ohřev vody“ uvedl zástupce jihlavské firmy Neosolar Jan Dvořák.

Stanislav Jelínek, Lenka Pospíšilová