Nejinak je tomu i letos na jaře.
Zatímco přes zimu se ceny držely na příjemné hranici dvaceti korun, v těchto dnech se šplhají i přes šestadvacet korun za litr Naturalu 95.
Například v krajském městě dělají rozdíly na ceně i dvě koruny na litru Naturalu, u nafty je to podobné.

Nižší marži u paliv dorovná vyšší obrat

Vedoucí čerpací stanice v ulici Romana Havelky Daniel Přibyl vysvětlil, čím jsou rozdíly v cenách dané.
„Některé čerpací stanice praktikují metodu, že mají nižší výtoč a vyšší marže. My se vydali cestou opačnou, pak je výsledek stejný, nebo možná i lepší než u prodejců, kteří cenu drží nahoře,“ vysvětlil vedoucí čerpací stanice, u které podle jeho slov denně tankuje až 1500 vozů.

Stejně nízké ceny drží i čerpací stanice na pelhřimovské výpadovce. „Zajímá mě cena i kvalita a s palivem tady mám dobrou zkušenost,“ uvedla šestadvacetiletá řidička Milena z Polné právě u čerpací stanice na pelhřimovské výpadovce. „V Polné netankuju, je tam benzin vždycky o dvě koruny dražší než tady, proto tankuju v Jihlavě při cestě z práce,“ dodala žena z Polné.


Zajímavý bonus pro řidiče nabízí čerpací stanice v Pávovské ulici. „Lidé se u nás naučili, že když tankují za hotové, mají slevu korunu na litr,“ prozradila obsluha čerpací stanice.

Cena by neměla mít na kvalitu vliv

Někteří zákazníci tankují levnější benzin s přesvědčením, že není pro motor úplně ideální. „Kdybych měl drahé auto, tak sem jezdit nebudu, čerpal bych dražší palivo, ale u tohoto vozu je to jedno,“ zmínil šofér Fiatu Brava, sedmatřicetiletý Josef u čerpací stanice v jihlavské Žižkově ulici.

Například v autoservisu na Rantířovské ulici ale tuto domněnku vyvrací.

„Také tankuju levný benzin u čerpací stanice na pelhřimovské výpadovce. Na spotřebě ani opotřebení motoru se levnější palivo zatím neprojevilo,“ zmínil spolumajitel autoservisu v Rantířovské ulici Jaroslav Urban. „Stává se, že k nám do autoservisu přijedou lidé a mají pocit, že problémy jim způsobilo právě levné palivo, ale to jim vždycky rozmluvíme, problém bývá někde jinde,“ vysvětlil Urban a dodal: „Často se spíše setkáváme s tím, že řidiči natankují naftu do benzinového vozu a naopak.“ Rozdíl v ceně paliv u jednotlivých „benzinek“ podle něj dělají rozdílné obraty a marže.

Nad průměrem v jihlavském okrese vyčnívá zejména Telč. U zdejších dvou čerpacích stanic shodného provozovatele dají šoféři více než šestadvacet korun za litr Naturalu 95, k šestadvaceti korunám se zde blíží i cena nafty.
„Tady v Telči je benzin nejdražší široko daleko. Nejčastěji do auta beru benzin v Jihlavě, do mopedu si ale natankuju i tady,“ sdělil šedesátiletý řidič mopedu František z Telče.
Podobně je to s cenami pohonných hmot i v Polné.

Aktuální přehled cen pohonných hmot na Jihlavsku jste si mohli přečíst v úterním vydání Jihlavského deníku.

Michal Kolařík, Jaroslav Paclík