Žáci mají v učebně mechatroniky k dispozici pětici zařízení, na kterých si mohou vyzkoušet systémy, se kterými se setkají v praxi na velkých strojích a automatických linkách. Zkušenosti se jim budou hodit při praxi ve strojírenské firmě Bosch Diesel.

„Máme tady pět pracovišť pro pneumatiku a elektro〜pneumatiku a jedno pracoviště hydraulické,“ vyjmenoval ředitel školy Josef Váca.

Učebnu používají téměř všichni

Zařízení během výuky poslouží pro studenty třetích a čtvrtých ročníků maturitních oborů, jako jsou například mechanik seřizovač a mechatronik. „Základy se tady ale učí i zástupci učebního oboru zámečník,“ doplnil ředitel Váca.

Ve speciálních stavebnicích mají studenti k dispozici celou řadu komponentů, které spolu musí propojovat. „Součástí zařízení jsou pneumatické válce, rozvaděče, tlačítka na spuštění, koncové spínače, signální prvky, prvky na nastavení časové prodlevy, zdroje elektrického napětí, programovatelný automat, elektrická tlačítka a elektrická relé,“ vyjmenovala zástupkyně ředitele Helena Mojrová, která má výuku na stavebnicích na starosti.

Nová jihlavská učebna mechatroniky vyšla na 1,8 milionu korun. Studenti už do ní běžně chodí na hodiny.
Na nákup výukových CNC strojů do středních technických škol v Jihlavě, Třebíči, Žďáru nad Sázavou a Pelhřimově uvolnil kraj přibližně 16 milionů korun, stejnou částku si vyžádá i vybudování učeben mechatroniky.

„V příštích letech se chceme zaměřit na nákup výukových zařízení pro různá měření a v dlouhodobějším horizontu bychom rádi na technických školách podpořili i robotizaci,“ doplnil Kamil Ubr z odboru školství krajského úřadu v Jihlavě.