Jihlavské občanské sdružení Společnost přátel dělostřelby chystá svoje na kilometry slyšitelné ukázky na příští týden. Do té doby musí být nejen všechny palné zbraně, ale i zbraně chladné na šermířská vystoupení, nablýskané a v pořádku.

Dělmistr Společnosti přátel dělostřelby David Kočka z replik píšťal, hákovnic, tarasnic, houfnic a dalších palných zbraní střílí více než 15 let.

Kdy a kde máte nejbliší vystoupení?

Nejbližší dělostřelecké vystoupení chystáme na pátek 29. května ve Staré Říši ke Dni dětí.

Co návštěvníky čeká?

Budeme si povídat o palných zbraních, k čemu se které používaly. Doplní to ukázky, jak se třeba nabíjela houfnice. Nebyla to záležitost pěti minut. Při nabíjení také přiblížíme gotické válečné umění hlavně z pohledu dělostřelby. Během hodiny vypálíme se vším všudy asi 20 ran, což není nijak málo.

Jak jste se dostal k dělostřelbě?

Koníčku se věnuji od roku 1992. Lidí a zájmu přibývalo, založil jsem sdružení, orientované zejména na období gotiky.

Jak si opatřujete zbraně?

Vyrábíme si je sami, jsme od černého řemesla a technicky v tom není žádný problém.

Jak je vyrábíte?

Hlavně jsou soustružené z pístnic bagrů a na komory, což je vlastně závěr děla, používáme měkčí uhlíkovou ocel běžných vlastností, takže nehrozí roztržení. Oba díly svaříme a hlaveň je hotova.

Jak repliky zkoušíte?

Jezdíme na odlehlé místo, s terénními valy a do hlavně dáme několikrát víc speciálního střelného prachu. Při vystoupení používáme u velké ráže 70 gramů na ránu, při zkoušce dáváme 300 gramů. Testujeme tak i konstrukci děla, jeho uložení v lafetě, šrouby a kování.

Jaký máte arzenál?

Píšťala je třeba ruční palná zbraň. Hákovnice je také ruční zbraň, tarasnice je puška na lafetě a houfnice střílela do bojových houfů. My máme naší největší zbraň houfnici ráže 88 milimetrů. Moždíře byly obdoba dnešních minometů, obléhací moždíře měly ráži až metr a byly to obrovské kusy. Z malých moždířů, jaké máme i my, se střílelo o církevních oslavách velkých svátků.

Kromě střílení také šermujete…

V sobotu 30. května máme v plánu čtyři šermířská vystoupení na tajemné prohlídce jihlavského podzemí a večer pojedeme šermovat do Starče u Třebíče.