Jakmile se venku udělá pěkné počasí, všichni začnou po zimě hýčkat své majetky. Nejinak je tomu u Českých drah (ČD) a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Na vlastní kůži to pocítí cestující na Třebíčsku už od tohoto čtvrtka. Ve dnech 28. až 31. května je naplánováno několik opravných prací na trati 240 z Třebíče do Jihlavy. Celá akce začne mezi stanicemi Luka nad Jihlavou a Jihlava 28. května v 8.10 ráno a trať bude opět volně průjezdná v neděli od 15.20 hodin.

Náhradou autobusy

„Pro cestující veřejnost je samozřejmě zajištěna náhradní autobusová doprava,“ konstatoval dozorčí železniční stanice v Okříškách Ladislav Vaníček. Autobusy, ke kterým cestující dovedou přehledné ukazatele, budou přistaveny vždy před nádražní budovou.

Pasažérům se ale samozřejmě taková omezení nelíbí. Důkazem toho je i reakce pana Antonína, kterého se Deník na třebíčském vlakovém nádraží zeptal, zda se jej komplikace nějak dotkne. Muž si nepřál zveřejnění svého celého jména. „Je to rozhodně zdržení. Když někdo opravdu někam pospíchá a najednou musí přesedat na autobus, často nechytne třeba přípoj. Na druhou stranu to chápu, úpravy jsou vlastně pro nás cestující asi přínosem.“

„Při letošních opravách jde především o zkvalitnění tratě, přejezdů a některých mostů. Cesta vlakem pak bude jistě příjemnější,“ dodal dozorčí Vaníček.

Další výluky přijdou v červnu

České dráhy a Správa dopravní železniční cesty však chystají ještě další výluky ve vlakové dopravě na Třebíčsku. Trať 241 bude mít omezenou dopravu od 8. do 12. června. Trať 240 pak od 1. do 6. června. Železničáři provedou pravidelnou údržbu. Cestující se tedy budou muset obrnit trpělivostí. K dispozici budou náhradní autobusy.

V červnu se zásah do jízdních řádů bude týkat tratí 241 z Okříšek do Znojma a 240 z Třebíče do Brna. Plán je jistý na 90 procent, je ovšem lepší s ním již dopředu počítat.

Ani o prázdninách ovšem nebudou cestující komplikací při cestě vlakem ušetřeni. V plánu jsou prozatím minimálně tři výluky, z toho jedna nepřetržitá. „O těchto výlukách traťových kolejí budeme informovat, až to bude opravdu aktuální, zřejmě koncem června,“ shrnul dozorčí železniční stanice Okříšky Ladislav Vaníček.