Chystáte se večer na kole do hospůdky na tři čtyři piva a nějaký ten panák? Pokud ano, dobře si to rozmyslete. Taková cesta by se vám totiž mohla pěkně prodražit. Pokud by vás totiž při návratu domů zastavili policisté a vy jste nadýchali více než jedno promile, hrozila by vám až padesátitisícová pokuta.

S hezkým počasím vyráží v posledních dnech na kolo stále více lidí. A někteří z nich si podle mužů zákona neuvědomují, že také oni jsou řidiči, a i když nesedí za volantem, alkohol pít zkrátka nemohou.

Na Brodsku bourali letos dva opilí kolaři

Vyprávět by o tom mohli policisté z dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sázavou. Letos už šetřili jednadvacet dopravních nehod, v nichž figurovali právě cyklisté. „A pět z nich před jízdou požilo alkohol,“ podotkl žďárský dopravní policista Jiří Štol.

Podle Zdeňka Kociána ze žďárského odboru dopravy udělují cyklistům za jízdu v opilosti nejnižší pokutu deset tisíc korun. „Níž jít nemůžeme, je to dané zákonem. Pokud má cyklista méně jak jedno promile, pohybuje se pokuta právě mezi deseti až dvaceti tisíci korunami. Pokud promile překročí, jde o trestný čin, kde se částka může vyšplhat až na zmiňovaných padesát tisíc,“ uvedl s tím, že to ale neplatí ve všech případech.

„Na každého působí určité množství alkoholu jinak. Proto ani jedno promile není vždy tou hranicí. Zda šlo o přestupek, nebo trestný čin, musí posoudit policie nebo státní zastupitel, a to podle toho, zda byl dotyčný při své jízdě nebezpečný pro společnost, či nikoliv,“ doplnil Zdeněk Kocián.

Unikát

Na květnovou opileckou jízdu cyklisty dlouho nezapomenou žďárští strážníci. Ti na začátku května nachytali na náměstí Republiky teprve třináctiletého školáka, kterému při dechové zkoušce naměřili 1,33 promile. Při výpovědi hoch uvedl, že před jízdou vypil šest piv v jedné tamní restauraci.

S dvěma opilci na kole už se letos setkali také jihlavští strážci zákona.