Vedení obce by chtělo, aby sloužil turistům i mimo jednotlivé akce. Informace o chystaných novinkách poskytl exkluzivně Deníku starosta Lipnice Ladislav Horký.

„V týdnu po Haškově Lipnici uspořádáme první ročník Dřevotváření pod hradem,“ popsal Horký. Této akce se zúčastní více než deset sochařů a řezbářů z celé republiky. Vzniklé plastiky ozdobí amfiteátr i přilehlé okolí.

Masivní plastiky

Každá socha bude mít svého majitele nebo sponzora, který si ji, když bude chtít, může po roce z Lipnice odvézt. Organizátoři musí ještě vyřešit jeden problém. „Když jsou v amfiteátru festivaly, jsou jejich návštěvníci kolikrát takoví čiperové, že by po těch sochách mohli lézt a mohli by je poškodit,“ vysvětil Horký. Plastiky proto budou co nejmasivnější. Už teď jsou připravené kmeny, ze kterých se budou dělat. Mají osmdesát centimetrů v průměru a tři metry na délku.

V letním amfiteátru již nyní vyrůstá dřevěný kiosek, který nahradí stávající zařízení pro občerstvení a který bude fungovat i jako základna pro balónové lety. Balón odtud vzlétne 25. a 26. července o Haškově Lipnici a také následující víkend. Pokud bude přát počasí, jsou v plánu dva lety denně, každý pro pět pasažérů.

„Letenky se budou moci dát rezervovat, brzy to bude vyhlášené na internetu, informace budou i na plakátcích k Haškově Lipnici,“ řekl Horký.

Kromě soch a balónu budou pro návštěvníky připraveny také jízdy na čtyřkolkách.

„Rád bych udělal z balónového létání a Dřevotváření na Lipnici tradici,“ přeje si Horký.

První neděli v srpnu se bude na Lipnici také poprvé konat Staročeské setkání, které má navázat na tradici staročeské pouti. Vedení obce se snaží, aby byl amfiteátr v sezoně denně v provozu a aby se zapojil do prohlídkové trasy vedoucí z náměstí ke kamenným monumentům v lipnických lomech. Rádi by proto zajistili lezení po jeho stěně.