Jedním z oceněných je i Jiří Škarka z Inspektorátu cizinecké policie v Jihlavě, který byl vážně zraněn při výkonu služby.

Policista zasahoval 9. ledna na dálnici D1 mezi Měšínem a exitem Velký Beranov při dopravní nehodě kamionu, ze kterého se rozutekla prasata. Jiří Škarka se pokoušel zastavit řidiče jedoucí od Prahy, aby se nesrazili se zvířaty. Jeden z rychle projíždějících šoférů ho ale srazil a z místa ujel. Policista při střetu utrpěl vážná zranění dolních končetin a musel podstoupit dvě operace. Viník se poté přihlásil na policii.

Jak se v současné době devětatřicetiletý Jiří Škarka cítí a zda plánuje návrat k policii, řekl v krátkém rozhovoru pro Deník.

Vybavujete si, co se 9. ledna vlastně stalo?

Řídil jsem provoz na „dé jedničce“, kde havaroval kamion převážející prasata. Měl jsem za úkol zpomalovat řidiče, aby se nestřetli s pobíhajícími zvířaty. Najednou jsem ucítil ránu. Byl to čelní střet. Vzpomínám si jen, jak jsem ležel na zemi a poté si vybavuji převoz do jihlavské nemocnice.

Jaké zranění jste při lednové nehodě utrpěl?

Měl jsem vážně poraněny nohy. Musel jsem podstoupit už dvě operace. Zanedlouho mě ještě čeká vyndávání drátů. V současné době se ale cítím dobře, i když mě občas ještě něco pobolívá.

Chcete se ještě vrátit do řad policie?

Určitě. Nikdy jsem neměl v plánu nic jiného. I když po nehodě to bylo hodně těžké. Rodina a kolegové mě ale podrželi. Kdy se vrátím, však zatím netuším. Záleží, kdy mi to dovolí lékaři. Předpokládám ale, že by to mohlo být do konce letošního roku.

Nemáte strach, že by se vám mohlo zase něco přihodit?

Ne, nemám. Víte, práce policistů je prostě riziko a člověk s některými věcmi musí počítat. Do toho jsem s tím také šel. Tu práci mám rád, takže v ní chci rozhodně pokračovat.

Kontaktoval vás někdy řidič, který vás v lednu na dálnici srazil, aby se vám omluvil? Vysvětlil vám, proč tenkrát od nehody ujel a nepomohl vám?

Ano, spojil se se mnou a omluvil se mi. Říkal, že mě snad neviděl. Nevím, co je na tom pravdy, dál bych to proto nechtěl komentovat.

Co říkáte na ocenění, které jste převzal z rukou policejního prezidenta Oldřicha Martinů?

Opravdu si ho moc vážím. Vůbec jsem nečekal, že bych mohl dostat medaili Za statečnost. Když jsem se to dozvěděl, byl jsem překvapený. Velmi mě to potěšilo. Takové ocenění se přeci nedostává každý den.