Pojízdnou prodejnu nedočkavě vyhlížejí dvakrát v týdnu v menších obcích a osadách senioři a někde maminky na mateřské dovolené.

Koupit si v zastrčené vísce dopoledne čerstvé rohlíky a kousek salámu, manželovi přilepšit k obědu lahvovým pivem a doplnit domácí drogerii, když dojde mýdlo nebo zubní pasta, to je motor, ženoucí stovky hospodyněk části Jihlavska na zastávku autobusu s kasou a prodejními pulty.

„Pochvalujeme si, že k nám zajíždí pojízdná prodejna. Dostaneme čerstvé pečivo a všechny základní potraviny. Většinou u nás nakupují starší lidé, i maminky s dětmi zaskočí na nákup,“ přiblížila Bohumíra Houčková ze Spělova, kam prodejna zajíždí pravidelně v úterý a v pátek.

Třešť má poslední pojízdnou prodejnu

„Jednota Třešť provozuje v rámci družstevního obchodu v tuzemsku poslední pojízdnou prodejnu. Funguje za příspěvky od necelé třicítky obcí Jihlavska,“ přiblížil předseda spotřebního družstva Jednota Třešť Vladimír Lysý.

Patří mezi ně například Čenkov, Doupě, Lovětín, Myslůvka, Popice, Vílanec, Zadní Vydří a další. Ne všechny obce však Jednotě přispívají.

Jednota Třešť má v dvaapadesáti obcích na Jihlavsku fungující zděné či montované prodejny.

„Když se podíváme dvacet let zpátky, měla Jednota v okrese na 250 prodejen a v každé vesnici nejméně jednu hospodu a prodejnu. Za poslední roky jsme ustálili sortiment na čerstvých potravinách. Naší doménou je venkovský prostor, kam nikdy neproniknou zahraniční řetězce,“ připustil včera předseda Vladimír Lysý. Jednota Třešť nabízí k prodeji prodejnu v Šimanově o bezmála 200 obyvatelích. „Krám s potravinami lidem určitě chybí, řešením na čas by byla pojízdná prodejna. Pokusíme se domluvit s Jednotou obnovení prodeje,“ naznačil starosta Šimanova Stanislav Munduch.

Jednota zápolí s úbytkem obyvatel na venkově a s vysokými náklady na provoz malých prodejen.

„Na druhé straně jsou naši zákazníci většinou senioři a maminky na mateřské, obě kategorie relativně nezávislé na zaměstnanosti. Navíc senioři mají zaručený zdroj příjmů a pro nás jsou dobří zákazníci,“ v kostce shrnul Vladimír Lysý.