Pláž, sluníčko, chatky, letní dovolená. Autokemp Pávov nefunguje na plný provoz a změna je v nedohlednu.

TJ Sokol Bedřichov se potýká s finančními problémy a musel kemp v Pávově zavřít a nyní ho už půlroku prodává.

„Uzavřeli jsme většinu ubytovny a stanovou plochu. Kdyby se tam někdo potřeboval ubytovat, máme k dispozici tři, čtyři pokoje,“ uvedla ekonomka Sokola Bedřichov Jana Zezulková.

„Kemp byl to poslední, kde se v případě nutnosti dala pořádat třeba mikulášská besídka pro děti,“ komentoval uzavření objektu předseda osadního výboru Milan Mlejnek. Pro místní to znamená, že všechny akce se budou odehrávat v nedalekém Starém Pávově nebo Stříteži.

Poslední kulturní místo v Pávově

Podobnou situaci řeší mnoho soukromých subjektů, kteří nemohou finančně utáhnout movitý i nemovitý majetek,“ vyjádřil se primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Město Jihlava vypisuje dotační tituly pro sportovní organizace, ale prioritou jsou ty, které město vlastní. „Město vypíše grant, když chce ostatní sportovní kluby podpořit, ale jinak vůči nim nemá žádnou další povinnost,“ dodal Vymazal. Autokemp Pávov se za poslední roky příliš nezměnil. „Problémem je, že tam chodí feťáci, asi si tam vaří perník. Už jsme na to upozorňovali policii. Poslední roky tam byli také spíše ubytovaní romští občané,“ poukázal předseda Mlejnek na to, že po uzavření objektu se tam mohou stahovat bezdomovci. Problémem jsou také dlouhé dojezdové časy policie do Pávova. „V budově zůstalo bydlet pár sociálně slabých občanů a několik dělníků,“ dodala Zezulková.

Řešením je prodej

Celý autokemp chce Sokol Bedřichov prodat. Najali si na to realitní kancelář. Problém je hlavně s pozemky pod budovami, které patří městu nebo restituentům.

„Nevím, jestli je prodej reálný kvůli odkupu pozemků. Podle mě všechno potřebuje kompletní rekonstrukci, protože se nic od začátku neopravovalo,“ sdělil předseda Mlejnek. Jeho názor je takový, že na jaře se kemp určitě neotevře.

Sokol Bedřichov má dlouhodobé finanční problémy. Nedávno požádal jihlavský magistrát o půjčku jeden milion korun.

„Potřebujeme peníze, abychom zaplatili za elektriku a vodu. Nemáme ani na výplaty nebo odstupné zaměstnancům,“ řekla Zezulková. Žádost bude projednávat rada města až 3. listopadu.

Sportovní organizace požádaly o zvýšení dotací nejen na opravu budov

Nelehká finanční situace donutila představitele sportovních organizací v Jihlavě před čtrnácti dny poslat otevřený dopis starostovi Jaroslavu Vymazalovi. V něm žádali o zvýšení přímých dotací na čtyři miliony korun.

Podle ředitele SK Jihlava Jiřího Procházky by peníze využili hlavně na pokrytí ztrátovosti a drobné opravy sportovišť. Poukázal na to, že tu není jen fotbal a hokej.

Vedoucí odboru školství a tělovýchovy Tomáš Koukal odpověděl na tuto skutečnost tím, že město podporuje hlavně ty, kteří jsou ve vlastnictví města.
„Jihlava dává šest procent pro ostatní kluby na tělovýchovu a Třebíč dává 58 procent. Hokej se hraje v Třebíči a v Jihlavě na zcela stejné úrovni,“ komentoval ředitel Sokola Bedřichov Josef Zezulka.

Podle starosty Sokola Bedřichov zkrachoval autokemp na rybníku

Starosta TJ Sokol Bedřichov Josef Zezulka má poslední dobou pilno. Kvůli financím a prodávání kempu v Pávově se u něj dveře netrhnou. Osmdesátiletý muž má ale všechno pod kontrolou a nebojí se bouchnout do stolu.

Kdy jste kemp začali prodávat?

Ten už se prodává půlroku. V republice se prodává celkem šestnáct kempů. Je to složité.

Jaká je odhadní cena?

Máme odhadní ceny na všechno. Celý hotel bez pozemků je odhadnutý na 13 milionů i s ubytovnou. A vzadu je to celkem 24 milionů, ale nabízíme to včetně movitého majetku a dáváme to za dvacet. Ale je to neprodejné. Pokud nebudou pozemky, tak je to neprodejné.

Jaké máte problémy s pozemky?

Pozemky patří městu nebo restituentům. My sice jsme vycházeli z toho, že k 1. lednu končí výpůjčka, ale ona se prodloužila o dalších pět let.

Město tedy mimo jiné vlastní i rybník?

Ano, to je to nejdůležitější. Potřebujeme nejdříve vyřešit rybník. Aby skončila ta kampaň v novinách, v televizi, kde hlásají nevhodné, nedoporučujeme, závadné, sinice. Voda není vypuštěná pětadvacet let čili chce to vyměnit vodu, vypustit rybník, nechat vymrznout, navápnit, znovu vypustit, aby tady bylo v Jihlavě přírodní koupaliště. Má to pláž, slunečníky, sprchy, záchody, bufet.

Příčinou krachu je tedy rybník?

Nás zabila ta kampaň a rybník není náš, takže s ním nemůžeme nic dělat. Ale to, že ho celoročně sečeme, nás stojí padesát tisíc. Ještě minulý týden jsme tam museli sekat. To nikoho nezajímá. Taky Vodní Ráj je pro nás velká konkurence, co si budeme povídat. Na každý pád od jara do podzimu byla návštěvnost dost veliká, ale od té doby, co se otevřel Vodní Ráj, tak příjmy sletěly dolů. Loni jsme vybrali asi šest set tisíc korun a letos asi jenom šest set. Tak jsme řekli, aby se nevybíralo.

Jaké jste dělali opatření proti tomu, abyste to nemuseli prodat?

V květnu jsme si říkali, že se z toho dostaneme, jinak bychom to prodali hned. V červnu začalo pršet, a rup dolů, a teď neděláme nic jiného, než honíme pozemky a pozemky. Protože kupec by třeba byl, ale chce pozemky.

Po magistrátu Jihlavy žádáte půjčku jeden milion, ne?

Musíme mít nějakou půjčku, protože musíme zaplatit elektriku a vodu. Mimo jiné jsme propustili deset lidí, tak to musíme zaplatit. Ale dotace nám snížili a my jsme nedostali ani korunu na hřebík a pak nám řeknou, tak si půjčte. Víte, jak jsme sletěli dolů?

Měli jste stálou klientelu v Pávově?

Měli jsme tu lidi z Liberce, z Pardubic, k nim patřily i buňky. Někteří lidi se tam koupali s tím, že jim sinice nevadí. Teď nemáme třeba loďky, není je komu půjčovat. Už nám to rozkradli, tak jsme museli platit hlídače.

Pavla Janoušková