„Na rodinné farmě s ovocným sadem u Velké Bíteše pěstujeme v kvalitě bio zeleninu. K tomu chováme ovce, kozy, krávy a slepice ,“ přiblížil Jan Šmarda.

Na dohodu mu vozí řada biozemědělců produkty, které farma u Velké Bíteše vypěstovat nemůže. „Třeba farmářka paní Vymětalová od Kroměříže nám pěstuje papriky a melouny. Zavádíme a rozšiřujeme spolupráci s profesními kolegy, abychom pokryli poptávku. Zásoby jsou totiž byčejně velmi brzy vyprodané,“ naznačil biofarmář.

Jeho obchodní systém odstartoval na jaře a dnes má bezmála 400 zákazníků. Převládají domácnosti. „V Brně zásobujeme jídelny, obchody, mateřské školky a rodiny. Něco prodáme kolem Velké Bíteše, v Jihlavě máme přes stovku stálých odběratelů a přibývají další. Dohromady zásobujeme 370 domácností,“ vypočítal Jan Šmarda.

Bioprodukty jsou podle něj dražší o dvě třetiny než v běžné kvalitě. „Lidem už dochází že bioprodukty jsou mnohem zdravější než konvenční a mají lepší výživové hodnoty,“ shrnul Jan Šmarda.

Produkty v kvalitě bio pocházejí z certifikovaných farem kde platí zákaz používání všeho, co je přírodě cizí včetně chemických hnojiv.