V devět hodin ráno se jich na letišti v Jihlavě – Henčově sešlo několik desítek. K nebi se tam vzneslo přes dvacet kupovaných i ručně dělaných draků různých velikostí i tvarů. Nechyběl například drak, který vypadal jako letadlo, netopýr nebo pták.

Šestnáctý ročník soutěže měl jasně daná pravidla. Porota hodnotila mimo jiné vzlet draka, jeho udržení ve vzduchu a vzhled. „Větší důraz klademe na draka vyrobeného doma,“ doplnila organizátorka akce Ivana Melounová.

Tradiční drakiáda na letiště přilákala lidi všech věkových kategorií. S vnučkami Kateřinou a Markétou na akci dorazila i Marie Policarová. „Chodíme sem pravidelně. Loni jsme měli doma vyrobeného draka, ale nechtěl nám létat, tak jsme letos draka koupili,“ přiznala Policarová.

Drakiáda na letišti ale nebyla jedinou drakiádou v Jihlavě. Ve dvě hodiny odpoledne se milovníci pouštění draků sešli na Skalce. Už po čtvrté tam přibližně dvacítka draků soutěžila o nejhezčího tematického a ručně vyrobeného draka.Kvůli slabému větru ale většina draků nelétala. K nebi se jich z celkového počtu vznesla jen hrstka. „Vůbec to nefouká,“ stěžovali si shodně příchozí.