Ruský jazyk se podle průzkumu krajského úřadu vyšplhal hned po angličtině a němčině na druhou nejčastěji vyučovanou řeč na základních školách na Vysočině. Po něm následuje ještě francouzština a španělština.

Jen v jihlavském okrese se ruština učí ve čtyřech základních školách. V Telči, v Kamenici a ve dvou školách v Jihlavě.

„Od sedmého ročníku si žáci volí druhý cizí jazyk. Nyní máme dvě skupiny němčiny a jednu skupinu ruštiny a jednu španělštiny,“ uvedla ředitelka základní školy (ZŠ) Seifertova Stanislava Prokešová.

„Ruštinu vyučujeme už čtvrtým rokem a každoročně se nám povede naplnit skupinu asi 18 dětmi,“ dodala Prokešová.

Dvojnásobně větší zájem o ruštinu oproti němčině zaznamenali na ZŠ Evžena Rošického.

„V současné době se učí čtyřicet dětí ruštinu a dvacet němčinu. O ruštinu je u nás opravdu docela velký zájem,“ zhodnotil ředitel František Svoboda.

Ředitelé škol se shodují v tom, že ruština žáky láká především proto, že je pro ně neobvyklá. „Setkávají se s ní poprvé, je to pro ně něco nového, až exotického,“ vysvětlil Svoboda. „Děti nemají k ruštině takovou averzi jako starší ročníky. I když je pro ně azbuka trochu složitější, myslím si, že mají pocit, že je jazyk jednodušší tím, že je podobný češtině,“ doplnila Stanislava Prokešová.

„Řekl bych, že ruština dělá dětem menší problémy než angličtina,“ konstatoval ředitel ZŠ Kamenice Jan Jelínek.

„Tento jazyk využijí určitě i v práci. Spousta firem má kontakty s východním trhem, takže do budoucna bude určitě výhodné ruský jazyk ovládat,“ zakončil Jelínek.