Ačkoliv během celého roku se snaží opilce z jihlavských ulic vytlačovat, na Silvestra zvolí benevolentnější přístup.

„Služba se samozřejmě určitým způsobem podřídí situaci a v určitých ohledech budeme skutečně benevolentnější. Ale naším hlavním úkolem je stále chránit majetek a zdraví lidí,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Stanislav Maštera.

Strážníků by mělo během poslední noci letošního roku sloužit více než během všedních dní.

Na oslavy spojené s příchodem roku 2010 se naopak nijak speciálně nechystají na jihlavské protialkoholní záchytné stanici.

„Lidi pijí celý rok. Navíc Silvestr nebo například Velikonoce nepatří mezi dny, kdy bývá na záchytné stanici největší provoz. Tyto nárazy jsou většinou úplně mimo jakékoliv svátky,“ prozradil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ), které záchytku provozují.

Přesto však letošní rok může být jiný. „Kolegové na stanici mají zkušenost, že nejvíce opilců bývá obvykle při úplňku. A ten letos vychází právě na Silvestra,“ upozorňuje Málek.

Stanice je schopna postarat se v jeden moment až o dvanáct opilých lidí. Letos jich zde noc strávilo již 1 070. Přičemž jedno přespání je vyjde na čtyři tisíce korun.

Úklidové čety vyrazí hned ráno

Volno si pracovníci Služeb města Jihlavy neužijí ani ve svátek na Nový rok. Stejně jako v předchozích letech totiž vyrazí dopoledne do ulic likvidovat pozůstatky nočního veselí.

Tedy možná. Do včerejšího odpoledne totiž vedení SMJ nemělo na stole objednávku od jihlavského magistrátu.

„Zatím k nám ještě nedorazila. Ale jsou na to ještě dva dny. Předpokládáme však, že situace bude stejná jako v předchozích letech,“ myslí si Málek.