Kopce sněhu mizejí z náměstí i vedlejších ulic ve městech na Jihlavsku někde jako mávnutím kouzelného proutku.

Dělníci odklízeči dostávají do těla ještě čtvrtý den poté, co polevily sněhové přívaly.

Někde se chodci stále probíjejí vrstvami sněhu. Někde řidiči mluví o štěstí, najdou–li volné místo k parkování s odklizeným sněhem.

Vedoucí magistrátního odboru dopravy Ján Tinka dva dny po odvozu 80 nákladních automobilů sněhu z centra Jilavy popsal situaci: „Hlavní ulice jsou z nejhoršího venku. Nedodělky máme v ulici Matky Boží a v okolí. Museli jsme dát dělníkům trochu volna dva dny dlouho do večera byli v plném nasazení. Zítra budeme pokračovat,“ přiblížil včera reportérovi Deníku Ján Tinka.

Nejdřív centrum, pak hurá na sídliště

Dnes budou pracovníci Služeb města Jihlavy a brigádníci čistit od sněhu Věžní a další ulice v městské památkové rezervaci.

„Místa mimo památkovou rezervaci si necháme na příští týden. Do pátku bychom chtěli uklidit na Březinkách. Musíme odvézt hromady sněhu z parkovišť. Kde bude možno, nahrneme sníh na volná místa. Postupně budeme pokračovat na sídlišti Za Prachárnou a přesouvat se s úklidem jinam,“ potvrdil Ján Tinka.

V renesanční Telči mají podle mínění starosty Romana Fabeše uklizeno.

„V pondělí a v úterý jsme vyvezli sníh z ulic a uklidili parkoviště. Sněhovou nadílku máme zvládnutou díky našim Službám Telče, silničářům, a hlavně obyvatelům města, kteří nám pomáhali,“ přiblížil Roman Fabeš.

Sníh mizí z náměstí i úzkých uliček

„Na to, že tu máme dvě těsné brány, úzké uličky a zákoutí, je celá Telč uklizená včetně okrajových částí i všech parkovišť, připojil se jednatel společnosti Služby Telč Radovan Bock.

Polná dnes uzavře pro úklid a odvoz sněhu centrální Husovo náměstí.

„Všechen zimní úklid a odklízení sněhu děláme vlastními silami. Osm lidí obsluhuje nakladač, traktory, multikáru a další techniku. Čtyři dělníci nám ručně doklízejí místa, kam se stroje nedostanou. Sníh z náměstí chceme odklidit ve velkém, možná se tam brzy začne hromadit nový. Jak napadne, prohrnujeme ulice, uklízíme chodníky. Všechna mechanizace byla celé dny venku, a tomu odpovídají náklady na provoz,“ přiblížil dění v pětitisícovém městě starosta Jindřich Skočdopole. Náklady odhaduje spíš vyšší než v řádu desetitisíců.

Město Brtnice stále bojuje se sněhem

„Máme probémy, se sněhem zápasíme, kde se dá. Z Nové čtvrti odhrnujeme sníh. Jsou tam úzké ulice, a při pluhování se sníh tlačí k jedné straně. Lidé nám zase při výjezdech z garáží házejí sníh na silnici,“ přiblížil situaci v třítisícové Brtnici starosta Stanislav Jirků.

„Naše technická skupina byla v akci o víkendu i potom od rána do večera. Pět lidí pracovalo ze všech sil. Byla to velká kalamita, musíme počítat, že bude stát dost peněz. Myslím, že se správou silnic a s našimi devíti obcemi nás to sněžení vyjde kolem sta tisíc korun,“ připustil první muž Brtnice.

Přestavitelé Polné, Telče a Třeště tvrdí, že bez pomoci místních obyvatel při odklízení sněhu by situace ve městech mohla přejít v opravdovou kalamitu, kdy by lidé možná vůbec nemohli vyjít do ulic.

„Chtěl bych poděkovat spoustě lidí, že přes takzvaný chodníkový zákon uklízeli chodníky a prostory před svými domy. Moc tím městu pomohli,“ vzkázal polenský starosta.

„Nebýt pomoci lidí, možná bychom nemohli vyjít z domu na ulici ještě dnes,“ připustil nakonec v rozmluvě s reportérem Deníku místostarosta Třeště Vladislav Hynk.