Nejdříve cenově zvýhodněné mléko, nyní do škol míří ovoce. To by mělo být pro změnu zdarma.

Programem s názvem Ovoce do škol chce česká vláda s podporou evropských peněz eliminovat množství obézních dětí. Hodlají jim ve školách nabízet ovoce, zeleninu a podobné chvályhodné potraviny, například zeleninové a ovocné šťávy. Bude však o ně skutečně zájem?

„Program Ovoce do škol je zatím čerstvá záležitost, ale určitě s tím bude dost starostí. Není to tak úplně na nás, ale zřejmě se budeme muset zaregistrovat někde u dodavatelů zeleniny. Jsem pro, ale bojím se, že ovoce nebude tak kvalitní,“ informovala ředitelka Základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová.

Nadšení rodičů

Předpokládá se však, že by ovoce a zelenina mohly vzbudit zájem jak u dětí, tak i jejich rodičů.

„Že by moje dcerka dostávala zdarma ve škole ovoce, by bylo určitě dobré. Třeba by některé děti, které doma tolik ovoce nevidí, byly nadšené a naučily se ho jíst,“ domnívá se mladá maminka Jaroslava Slámová.

Program Ovoce do škol je po dotovaném Školním mléku dalším, který by měl pomoci ve snaze o zdravou výživu dětí. Prodej mléka a mléčných výrobků, do kterého se před několika lety s nadšením zapojila většina škol, však po čase ukázal, že děti až tak moc o mléko nestojí, a školám pak neprodané mléko akorát zbývalo. „Něco na tom určitě bude, ale vím, že když byl syn ještě na základce a dostávali tam mléko, tak vyprávěl, jak s ním dělají nepořádek po třídě. Předpokládám, že podobná „bitva“ by mohla vypuknout i s ovocem. Ze začátku třeba ne, ale když mají děcka něčeho dostatek, pak si toho neváží,“ je přesvědčen Ondřej Rychlý z Jihlavy.

Skepse ve sborovnách

Skepticky se na nový „odtučňující“ program Ovoce do škol dívá ředitel Základní školy Otokara Březiny z Jihlavy Pavel Říha.

„Optimistický názor na to moc nemám. Je to spíš taková komerční varianta, že zemědělci tímto způsobem něco řeší. Ve škole se tak akorát zvýší administrativa. Nevidím v tom moc smysl, přitom my jsme zdravá škola, ale takový způsob propagace se mi zdá jako nesystémový. Samozřejmě proti ovoci to nic není. Nevím, jestli se do programu zapojíme. Vždyť jaké normy musí splnit jídelny, bylo by to v neprofesionálních podmínkách,“ uvedl Pavel Říha.

Vampolová: Vítězí levné potraviny

K novému programu Ovoce do škol se spousta ředitelů staví s nedůvěrou. Jihlavská nutriční terapeutka Vilma Chýlková Vampolová však změnu v jídelníčku vítá.

Co říkáte na program Ovoce do škol?

Samozřejmě tento program zcela doporučuji. Jako zástupci nutričních terapeutů bojujeme za to, aby se ve školách objevovala zdravá výživa.

Jak myslíte, že se k programu postaví jednotlivé základní školy a jejich ředitelé?

Ve velkém množství škol a školek jsou na prvním místě samozřejmě finance, až potom zdraví. Já zastávám přesně opačný názor. Většinou ale prostě vítězí peníze, berou se levnější věci, ne tak kvalitní a ne tak zdravé.

Jaký máte názor na stravování ve školních zařízeních?

Jak říkám, berou se prostě levnější věci a navíc ovoce a zelenina se rychle kazí. Takže se radši berou zásoby, které mohou ležet ve skladu, jako třeba těstoviny.

Jak se budou k programu Ovoce do škol stavět samotné děti?

Záleží, jak jsou děti v rodinách vedené. Ale stane se zřejmě jedna věc. Děti jsou hrozné opičky, takže, když uvidí, že ovoce chutná i ostatním, naučí se ho také jíst. Rozhodně je špatný názor, děti to nechtějí, tak jim to přestaneme dávat. Právě naopak, musíme je naučit ovoce jíst.

A jak budou reagovat rodiče?

Bylo by dobré je s projektem seznámit, říct jim, že bude dobré, když dítě k ovoci povedou alespoň touhle formou. Hlavně to nevzdávat, jsou děti, které znají jenom bůček, a to je samozřejmě špatně.

Proč myslíte, že některé školy program zatracují?

Protože přece to, co je staré, je dobré. Proč bysme měnili něco zavedeného? To je ale omyl. Je to strašná škoda, člověk radši ztratí něco nového, protože je pohodlnější zůstat u staré verze.

DANA DVOŘÁKOVÁ, LENKA MAŠOVÁ