Teplotní skok z desetistupňových mrazů na dva tři stupně nad nulou vyvolává obavy z prudkého tání a záplav.
„Jistěže máme strach, voda nás párkrát vyplavila. Chodím se dívat na řeku, hladina mírně stoupá. Nemám kam utéct, jedině vyběhnout s občankou na kopec,“ řekl včera reportérovi Deníku Lubomír Dlabaja. Trvale žije v chatové osadě Dvorce na břehu řeky Jihlavy, která v posledních letech dvakrát zaplavila celou osadu.
Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové pokračuje obsluha vodní nádrže Hubenov v odpouštění vody Maršovským potokem do řeky Jihlavy. Vodní nádrž, zdroj pitné vody pro Jihlavu, má hladinu 14 centimetrů pod maximální zásobní hladinou.
Dlouhodobá předpověď je podle meteorologů příznivá, nízké teploty bez sněžení či deště.
„Prognóza představuje zatím ideální dobu pro postupné snižování hladiny vody v nádrži. Pokud bude tání pomalé s teplotou v noci pod nulou a přes den lehce plus, nebezpečí záplav bude minimální. Ovšem za výrazného zvýšení teplot s případnými srážkami tání asi záplavami ohrozí záplavová území,“ přiblížila Jana Kučerová.
„Sněhu je na polích asi jako v roce 2006, tedy hodně. Ovšem myslím, že v lednu ani začátkem února prudké tání nehrozí. Naproti tomu prudké změny se nedají vyloučit, jak potvrzuje oteplení posledních dnů,“ přiblížil někdejší dlouholetý vedoucí jihlavského provozu Povodí Moravy Václav Klement, který je od Nového roku na penzi.
„Pokud se jedná o pozemky Povodí Moravy při březích vodních toků, všechny jsou čisté a přístupné. Samotné toky jsou dnes bez ledových bariér. Stále máme v terénu naše pracovníky, kteří situaci hlídají,“ doplnila Jana Kučerová.
„Voda při prudkém tání či záplavách bude mít v nádrži horší kvalitu, ale naše technologie v úpravně pitné vody ji zvládne,“ potvrdil ředitel jihlavské divize vodárenské společnosti Josef Pospíšil.