Společně s radnicí se na oslavách budou podílet různé spolky, sdružení, příspěvkové organizace i soukromníci.

Hlavní oslavy připomínající 150. výročí narození světoznámého skladatele se uskuteční 7. července v Jihlavě a v Mahlerově rodné obci v Kalištích u Humpolce.

„Stěžejní akcí bude odhalení skladatelova pomníku v parku Gustava Mahlera v Jihlavě, kterého by se měl zúčastnit také prezident Václav Klaus,“ řekla náměstkyně primátora Irena Wagnerová.

Zazní i hudba hradní stráže

Akt odhalení sochy, jejímž autorem je sochař Jan Koblasa, bude doprovázet Hudba hradní stráže. Součástí ceremoniálu by mělo být čtení jmen židovských obětí na místě bývalé židovské synagogy, která je součástí parku.

U Mahlerova rodného domu v Kalištích se uskuteční recitál z Mahlerových písní v podání Thomase Hampsona.

„Koncert bychom chtěli přenášet na velkoplošnou obrazovku do Jihlavy,“ podotkla Wagnerová. Odehraje se tam také slavnostní křest pamětních mincí Gustava Mahlera a sázení růží do Mahlerovského rosária.

Ve znamení oslav se ponese také tradiční mezinárodní festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2010. Na zahajovacím koncertu v jihlavském Domě kultury odborů vystoupí Dagmar Pecková za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Mahlerovské oslavy obohatí také řada doprovodných akcí.

Zapojí se i turisté

V kině Dukla se uskuteční ve spolupráci s Festivalem dokumentárních filmů přehlídka s názvem Gustav Mahler očima dokumentaristů. Připraveny jsou výstavy, semináře, výtvarné soutěže a další akce.

Ve spolupráci s Klubem českých turistů připravuje jihlavská radnice turistické trasy po místech s vazbou na Mahlera nejen v centru Jihlavy, ale také v okolí.

Partnerem bude i Vysoká škola polytechnická, která prostřednictvím své cestovní kanceláře pomůže s přípravou turistického programu.