Studenti gymnázií v Jihlavě a Telči vystavili radním ve svých městech vysvědčení.

Zatímco telčská radnice v hodnocení mladých lidí, kteří letos půjdou poprvé k volbám, relativně uspěla, jihlavský magistrát na svém vysvědčení našel i jednu nedostatečnou – za podporu škole, soukromému Gymnáziu Ad Fontes.

„Město naše škola nezajímá,“ myslí si studenti.

Chybí kino

Studenti vedení měst známkovali v pěti oblastech: kulturní vyžití, sportovní vyžití, životní prostředí, dopravní spojení a již zmíněná pomoc škole. Dále udělovali celkovou známku a měli možnost udělit třídní důtku nebo mimořádnou pochvalu.

Jihlava i Telč mezi mladými lidmi bodovaly v kategorii životní prostředí.

„Všechny parky jsou upravené,“ shodli se studenti telčského Gymnázia Otokara Březiny. Přesto ve finále udělili radnici dvojku.

„Vždy se dá něco zlepšit,“ okomentovali svoje rozhodnutí.

Nejtvrdší kritice podrobili kulturní vyžití ve městě. Celkovou trojku zachránila řada akcí, které se v létě v Telči konají.

„Chybí zde jakékoliv kino nebo divadlo. Veškeré kulturní dění ve městě probíhá pouze v létě,“ vzkázali studenti radním.

Dalším velmi diskutovaným tématem byla doprava. „Do některých obcí v okolí Telče jezdí autobus pouze jednou denně,“ zněla jedna z mnoha výtek.
Vedení města se však dostalo i pochvaly. Zejména za letní kulturní akce, starost o historické centrum města a výstavbu nových dětských hřišť.

Drahá MHD

O něco hůře než Telč, dopadla mezi gymnazisty Jihlava.

Zejména městská hromadná doprava (MHD), která sice dostala trojku, se dočkala nejvíce komentářů.

„MHD nejezdí v pravidelných intervalech, má zpoždění a řidiči jsou neochotní. Navíc je drahá,“ myslí si studenti.

Vedení magistrátu se dočkalo i poměrně důrazné důtky. „Práce neodpovídá výši platu radních. Plýtvání peněz.“

Nejlépe dopadla jihlavská radnice v kategorii životní prostředí a sportovní vyžití. Od studentů si však nevysloužila mimořádnou pochvalu.

Studentům někdy chybí znalost jednotlivých vazeb

Kino, kino, kino. To byl nejčastější stesk studentů telčského gymnázia Otokara Březiny při známkování činnosti městských radních.

Sál s plátnem renesančnímu městu schází již několik let, což vadí zejména mladé generaci.

„Je to letitý problém. Víme o tom, že mládež nemá stálou kulturní instituci, do níž by mohla přes rok jít,“ uvědomuje si místostarostka Telče Hana Müllerová (ODS).

Město se podle jejích slov snaží problém řešit. Připravilo projekt, který by měl kino do Telče vrátit. Záleží však, zda se na něj radnici podaří sehnat peníze z operačních programů.

Klub pro mládež

S tím úzce souvisí i další problém. Studenti mají pocit, že nemají ve městě kam jít, kde by trávili volný čas. Chybí jim zázemí pro mladé lidi.

„Iniciovali jsme vznik klubu pro mladé. Spolupracovali jsme na tom s charitou a jihlavským Vrak barem. Bohužel jsme na tento projekt nezískali dotace. Nevzdáváme to však a zažádáme o ně znovu,“ slibuje místostarostka.

Další kritika, která se snesla na hlavy radních, tvrdila, že město gymnáziu prakticky nepomáhá.

„To si ovšem myslím, že je nespravedlivé,“ reagovala spontánně Müllerová.

Poukazuje na to, že radnice zajistila vybudování nové školní jídleny a přístavby střední školy. Navíc by v těsné blízkosti měla vyrůst nová sportovní hala.

„Spíš mi přijde, že studenti nevidí a neznají provázanost některých věcí. Myslím si, že spolupráci s jejich školou máme dobrou,“ dodala místostarostka.

Městské průzkumy vycházejí stejně

Ve svém názoru se utvrdila i v závěru studentského hodnocení. Ti totiž městu udělili pochvalu za péči o památky, opravu komunikací nebo vybudování dětského hřiště.

„Jsou to věci, na něž jsme se v posledních letech zaměřili a které jsou vidět, protože jsou už hotové,“ poznamenala Müllerová, pro níž všechny připomínky od studentů byly známými tématy.

„Děláme si sami podobné průzkumy a klíčové věci z nich vycházejí stejné.“

A co říká na celkovou známku 3?

„Trojka znamená dobré. Studenti mají svůj pohled na věc. Možná se jen nedokáží do některých věcí víc ponořit,“ domnívá se.

Hromadná doprava zdarma? Na to nemáme dost peněz

S nadhledem a pochopením přijal vysvědčení od studentů soukromého Gymnázia Ad Fontes náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík (ODS).

„Jen nechápu, proč máme celkové hodnocení neprospěl. Máme tam jen jednu pětku. Za to bývá normálně ještě reparát,“ usmál se nad hodnocením studentů bývalý učitel Vovsík.

Čekal jsem to horší

Nejvíce ho však překvapilo hodnocení dopravy ve městě. „Trojka? To jsem čekal horší. Tady víme, že máme problémy. Beru proto tuto známku jako úspěch.“

Studentům vadí zejména to, že trolejbusy a autobusy nejezdí včas a řidiči jsou nepříjemní a neochotní.

„Sám jsem kdysi v Děčíně dělal dva roky řidiče autobusu. Proto dobře vím, že zpožděním se nelze zcela vyhnout. A to, že jsou někteří řidiči neochotní, je fakt. Ale tam jde čistě o lidský faktor,“ myslí si Vovsík.

Gymnazisté se zároveň vyjádřili, že jim jízdné v trolejbusech a autobusech přijde příliš drahé.

„Myslím, že je srovnatelné s jinými městy. Kroky některých měst, kde se měsíc jezdilo v MHD zcela zdarma, považuji za vyloženě populistické. Kdybychom chtěli mít jízdné zdarma, museli bychom dopravní podnik dotovat asi 110 miliony korun. To je při našem městském rozpočtu neúnosné,“ myslí si náměstek primátora.

Podle jeho slov město do budoucna plánuje změny v linkách. Posílit by se měla zejména oblast kolem hypermarketů v ulici Romana Havelky. Nový terminál by měl vyrůst také u městského vlakového nádraží.

Těžkou hlavu si Vovsík nedělal ani z trojek za kulturní a sportovní vyžití. „Trojka je dobrá známka. A zvlášť u mladých lidí, kteří budou v oblasti kultury asi nejkritičtější, to znamená, že jim Jihlava něco nabízí.“

Pochvalu bychom si zasloužili

S ještě větším potěšením kvitoval dvojku za životní prostředí. „To je asi maximum, čeho šlo dosáhnout. Jedničku mladý člověk asi nedá.“

Jediné, nad čím se náměstek mírně pozastavil, byl fakt, že jihlavský magistrát od studentů nedostal žádnou pochvalu.

„Myslím, že jsou zde věci, které by si pochvalu zasloužily. Například jsme letos vybudovali řadu dětských hřišť.“

FRANTIŠEK JIRKŮ, REPORTÉŘI DENÍKU