Padesátiletý muž z Pelhřimova, říkejme mu křestním jménem Mirek, vstřebává zvláštní zkušenost. Už skoro rok marně hledá práci. Na tom v současnosti není nic výjimečného. Takových lidí se naneštěstí najde více.

Protože zrovna on ale nechce jen tak dřepět doma s rukama v klíně, rozhodl se nabídnout pomoc při odklízení všudepřítomných závějí. Nepochodil.

„Je jasné, že řadoví pracovníci tolik sněhu nemohou stíhat. A protože jsem zvyklý být celý život zapřažený, řekl jsem si, že bych jim klidně šel pomoci jako dobrovolník. V technických službách o mě ale vůbec neměli zájem,“ podělil se o nečekané odmítnutí obráběč kovů s třicetiletou praxí.

Právě se chystá náborový letáček

Potíž spočívá v tom, že v technických službách nemohou nikoho zaměstnat jen tak. Jakožto příspěvková organizace města mají schválený tabulkový počet pracovníků. Pojem jednorázová posila vlastně neznají. Na druhou stranu, co není, může být.

Shodou okolností koncem uplynulého týdne na tom začali společně pracovat představitelé města a úřadu práce. A domluvili první konkrétní kroky.

„Sestavíme informativní letáček, který by měl prostřednictvím úřadu práce zájemce o veřejně prospěšnou činnost oslovit. Postupně si budeme tyto uchazeče mapovat,“ pravil místostarosta Tomáš Dufek, který jednání ohledně zapojení nezaměstnaných do úklidu města vyvolal.

Na úřadu práce mají pro tyto účely připravené peníze. Říká se jim nástroj aktivní politiky zaměstnanosti.

„Můžeme dotovat mzdu lidí, které si na městě vyberou. Má to ale zásadní podmínku. Musí se jednat vysloveně o činnost ve veřejném zájmu,“ vysvětlila ředitelka pelhřimovského úřadu práce Věra Kovářová.

Kdo chce pracovat, šanci dostane

Podle statistik je teď na Pelhřimovsku bez práce 3 500 lidí, z nichž 2 500 ji aktivně hledá. Zájemců o pomoc mohou být stovky.

„Vybírat ale budeme jen z těch uchazečů, kteří doopravdy chtějí pracovat. Nestojíme o žádné uměle vytvořené místo,“ zdůraznil místostarosta Dufek.

Ten zároveň doplnil, že jejich služeb hodlají využít nejenom na sníh. Přímo se nabízí také následný jarní úklid nepořádku v ulicích.

„Město má rozlohu několika kilometrů čtverečních, technickým službám tudíž trvá úklid i při vší snaze přece jenom déle. Takto bychom jej mohli výrazně zkrátit,“ dodal Dufek.

Podle Kovářové nepotrvá příprava tohoto pracovně–právního vztahu déle než několik týdnů.

„Pokud zájem o pomoc dotyčného, tehdy odmítnutého člověka přetrvá, bude dost možná mezi prvními oslovenými,“ uzavřela Kovářová z úřadu práce.