Útulek pro nechtěná drobná domácí zvířata, jediný svého druhu na Havlíčkobrodsku, a zřejmě i na celé Vysočině, si otevřeli nedávno v Přibyslavi manželé Alena a Miroslav Křesťanovi.

O jejich veskrze pozitivním vztahu ke zvířatům se mohli přesvědčit i diváci oblíbené televizní talk show Jana Krause Uvolněte se prosím, kde Křesťanovi představili svoji školičku pro králíčky.

Jak se manželé Křesťanovi dostali do televize, k moderátorovi, který si svoje hosty pečlivě vybírá? To je otázka. „Můžete za to vy. Deník o nás napsal sérii článků, na jejichž základě si nás byl vyfotit i Blesk a ozvali se dokonce produkční z televize a do Krausova pořadu nás pozvali,“ odpovídá s úsměvem Alena Křesťanová.

Kraus a králík na pekáč

Jak prozrazuje, měla před cestou do televize strašnou trému. Protože šlo o veřejné vystoupení, museli si Křesťanovi opatřit skoro na poslední chvíli různá veterinární potvrzení, aby prokázali, že zvířata netýrají. A to i písemný souhlas města Přibyslav. „Takové nařízení včetně souhlasu krajské veterinární správy vychází ze zákona. Měl by ho mít každý, kdo někde na veřejnosti se zvířaty vystupuje,“ vysvětluje Křesťanová.

Na televizní natáčení v pražském divadle Ponec si manželé vezli cvičené králíky, které naučili skákat přes překážky. „Moc si z toho natáčení nepamatuji. Bylo to vysílané naživo, takže žádné stop a znova neplatilo. Měli jsme obavy, jak to naše zvířátka v přímém přenosu zvládnou, ale králíci nezklamali,“ prozrazuje Křesťanová.

Jan Kraus je známý svou ironií a sarkasmem, kterým dal pořádně „do těla“ už řadě populárních osobností. Proto by se mohlo čekat, že se na dvou cvičitelích králíků pěkně vyřádí, ale podle Křesťanových opak byl pravdou.

„Kraus je velice milý člověk s úžasným přehledem, dokonale improvizuje. Rýpe jen do politiků a známých osobností, k nám se choval mile. Viditelně ho zajímalo, jak se králík, kterého si on umí představit jen na pekáči, může vycvičit,“ chválí si Alena Křesťanová setkání s populárním moderátorem.

Pětadvacet minut slávy

Televizní vystoupení manželů Křesťanových trvalo zhruba pětadvacet minut. Jejich další život to prý nijak výrazně nepoznamenalo ani nezměnilo. „Známí nám psali gratulace, občas se ozval někdo, kdo nás obvinil, že týráme zvířata, sem tam nás někdo poznal na ulici, ale to je asi tak všechno,“ konstatují manželé.

Možná jim ale pětadvacet minut televizní slávy může aspoň trochu pomoci v jejich snaze provozovat v Přibyslavi útulek pro nechtěná drobná domácí zvířata. Jediný svého druhu na Havlíčkobrodsku a zřejmě i na Vysočině vůbec.

Mami kup mi pejska, nebo aspoň morče, želvu nebo křečka. Tak začínají pravidelně žadonit kolem období Vánoc některé děti v touze po domácím zvířátku.

Existují rozumní rodiče pevných zásad, kteří dokážou říci ne, ale i tací, kteří prosbám podlehnou. Bohužel ke škodě všech zúčastněných, a zvířat především. Krátce po Vánocích děti zjistí, že péče o domácího mazlíčka je nad jejich síly. Starost o zvíře přejde na rodiče (v lepším případě) nebo v tom horším případě se zvířátko stává nežádoucí přítěží pro celou rodinu.

„Na prvním místě, proč zvířata takovým způsobem trpí, je lidská hloupost,“ zdůrazňuje Alena Křesťanová a zve nás na návštěvu jejich zvířecího útočiště, které se postupně víc a víc rozrůstá.

„Klece, kotce a ohrady jsou tady všude kolem,“ ukazují manželé Křesťanovi v areálu své zahrady ve čtvrti rodinných domků. Ne náhodou si svůj útulek pro opuštěné mazlíčky začali budovat právě kolem Vánoc. Oba mají ke zvířatům a přírodě blízko. Vedou oddíl skautů, zabývají se výcvikem zvířat, a to nejen králíků.

Nechtěné vánoční dárky

Z kotců v kůlně se zubí fretky, králíkárna za domem je plná chlupatých mazlíků. Kolem zahrady se prohánějí zakrslé kozy, v malém chlívku se krčí prase. Na ukázku přináší Mirek Křesťan ještě mrzutou ospalou želvu, někde uvnitř v domě jsou prý ještě barevné myši.

Zvířata se do útulku dostávají různou cestou. Někdy se majitel stěhuje a v novém bydlišti zvíře mít nemůže. Nebo má ke zvířeti výhrady partner. Nejčastěji to ale bývá právě nechtěný vánoční dárek.

„Děti přestane zvířátko zajímat, zjistí, že na něho nemají čas. Protože je to živá bytost, která není jen na mazlení. Potřebuje pravidelnou péči, krmení, čistou podestýlku. Pak nastává problém, co s ním, protože se mu nechtějí věnovat ani dospělí. Někdy to majitelé řeší dokonce i tak, že zvíře vypustí do přírody, ať si pomůže samo. V nejhorším případě zvíře časem uhyne,“ povzdechne si Křesťanová. A právě proto je tu jejich zvířecí útulek.

K nejpozoruhodnějším obyvatelům přibyslavského „zvířecího království“ patří zakrslá koza a dvacetikilové prase Evžen. Právě případ růžovoučkého prasátka je příkladem, že někdy i fyzicky dospělí mohou mít uvažování a rozum dítěte.

Podle Aleny Křesťanové si původní majitelé pořídili Evžena jako domácího mazlíčka. Ano, slyšíte dobře. Prasátko mělo být mazlíčkem do bytu!

 „Chovat doma prasátko je v současné době velká móda. Existují totiž speciální druhy zakrslých prasátek, které vyrostou jen o něco víc než kočka. Mají jen pár kilo, dají se chovat doma, jsou čistotná. Není problém naučit je konat potřebu na určité místo jako kočku,“ vysvětluje provozovatelka zvířecího útulku. Jenže majitelé si nedali zřejmě pozor při výběru chovatele, který jim prodal za několik tisícovek prasátko poněkud jiného druhu.

A tak Evžen začal růst. Když dosáhl váhy dvaceti kilo, majitelé znervózněli a začali přemýšlet, jak se pašíka zbavit. „Stěžovali si chovateli a ten je chytře odbyl, že prase moc krmili, tak Evžen skončil u nás,“ usmívá se Alena. Roztomilý „Evža“ už prý svoji váhu a míru nepřekročí, ale do bytu se nehodí. Podobný osud měla i zakrslá koza, kterou si majitelé koupili jako kamarádku ke svým koním. Jenže koně měli asi jiný názor, rohatého zvířete se báli a chovali se k němu agresivně.

Provoz z vlastních prostředků

Podle Aleny Křesťanové podobné stanice pro malá zvířata chovatelům citelně chybějí.

„Útulky pro psy a kočky má každé větší město. Pro ostatní zvířata není nic. Snad v jihlavském psím útulku prý berou i hady, ale jistě to nevím,“ zamyslí se Alena.

Zatím manželé Křesťanovi celý útulek provozují z vlastních finančních prostředků. Občas pomáhají obyvatelé Přibyslavi, kteří o jejich zvěřinci vědí.

Nosí mrkev, tvrdý chleba, místní děti se chodí do útulku dívat na zvířátka. Někdy si takového zvířecího sirotka vezmou domů, ovšem jen se souhlasem rodičů, až potom, když jim manželé Křesťanovi vysvětlí, jak se o čtyřnohého kamaráda pečuje, aby ho za dva dny nepřinesly zpátky.

Přestože přibyslavský útulek vznikl teprve před Vánoci, nových obyvatel přibývá. Udržet jeho chod z pouhých platů dvou nadšenců zřejmě časem už nebude možné. Proto manželé Křesťanovi uvažují o získání nějaké dotace nebo grantu, aby mohli svoji malou „záchrannou“ stanici i nadále provozovat.