Sedmnáct z nich přijede i na Vysočinu.

„Pro Vysočinu a Liberecký kraj bylo rozhodnuto o pořízení celkem 33 nových motorových nízkopodlažních vozů, z toho 17 jich budeme provozovat na Vysočině a 16 v Libereckém kraji,“ vyjádřil se náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek.

V novém voze i klimatizace

Nízkopodlažní motorový vůz má mít kapacitu přibližně 70 míst. Ve voze je také prostor vyhrazený pro přepravu velkých zavazadel. Vozidlo zajistí komfort i vozíčkářům, kteří se dočkají bezbariérových toalet s uzavřeným systémem. Klimatizace je pro vůz samozřejmostí. „Vozidlo dosáhne maximální rychlosti až 120 kilometrů za hodinu,“ doplnil Blažek. Plánované nasazení nových motorových vozů na Vysočině je na tratích z Havlíčkova Brodu do Křižanova, Světlé nad Sázavou, Jihlavy a Počátek. Jihlavané se s novým vozem setkají i na trati Jihlava – Třebíč.

Jezdit se začne zřejmě za dva roky

Dodávka motorových vozů by se měla uskutečnit v rozmezí od 20 do 29 měsíců od podepsání smluv. Podle náměstka hejtmana Libora Joukla by tak měla vozidla jezdit na přelomu let 2012 a 2013.

Zakázka pro Vysočinu je odhadnutá na 880 milionů korun. Hodnota jednoho vozu je přibližně 52 milionů.

České dráhy se proto snaží část peněz na tyto vozy získat z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Díky němu by tak pro Vysočinu získaly 220 milionů. Zbytek peněz budou muset financovat z vlastních zdrojů. České dráhy v nejbližší době vypíší také výběrová řízení i na vozidla pro další kraje. V nejbližší době se nákup plánuje pro kraj Pardubický a Královéhradecký.