Vyráží totiž vyzkoušet a poznat vysokoškolské prostředí v zahraničí.
Tato necelá třicítka studentů se rozjede do celkem deseti evropských zemí díky stipendijnímu programu Erasmus.
„Já jsem studoval na vysoké škole ve Vídni, vybral jsem si Rakousko, protože umím německy,“ uvedl Tomáš Baloc, který jako jeden z prvních studentů před třemi lety vycestoval.
VŠPJ nabízí svým studentům širokou nabídku zahraničních škol, ovšem zájem ze strany uchazečů je malý. Tím pádem má každý přihlášený daleko větší šanci, že na studijní pobyt odjede.
„Je to dáno jednak tím, že dnes už může každý vycestovat kdykoli sám a jednak zvýšenými finančními nároky na studium v zahraničí,“ reagoval rektor školy Ladislav Jirků.
Lenka Němcová, která absolvovala Erasmus v Anglii, si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí a bojí se vycestovat. „Méně věříme ve své schopnosti. I já jsem se málem nerozhodla, ale nakonec mi moje vyučující dodala kuráž,“ sdělila Němcová.
Tomáš Baloc, který studuje finance a řízení, se domnívá, že hodně zájemců odradilo přijímací řízení do programu Erasmus.
„Tenkrát nás z dvaceti vybrali jen dva, ale kdybych měl příležitost, rozhodně bych vyjel znovu,“ uzavřel Baloc.
Od prvního akademického ročníku v roce 2005/2006 vycestovalo do zahraničí 32 studentů VŠPJ. Jejich největší zájem byl o Rakousko, Portugalsko a Litvu.
Díky Erasmu přijíždějí na školu také zahraniční studenti. V letním semestru jich přijede deset. Studenti VŠPJ odjíždějí také na pracovní pobyty, nejčastěji do Itálie a Velké Británie.
Studentka: V Anglii mám druhou rodinu
Jak se žije tři měsíce v cizí zemi, poznala Lenka Němcová, která navštěvuje druhý ročník na Vysoké škole polytechnické Jihlava.
Dvacetiletá studentka cestovního ruchu se rozhodla odjet na čtrnáct týdnů na pracovní stáž do Velké Británie.
„Anglii jsem dala přednost před Holandskem a Rakouskem, chtěla jsem si zlepšit angličtinu,“ argumentuje Němcová, která se narodila v Dolní Krupé na Havlíčkobrodsku. Hostitelská vysoká škola jí v této zemi zajistila práci ve firmě, která se věnuje plavání.
Západní země jsou pro vyjíždějící studenty nákladné. Nejdříve studentce nabídli bydlení v hostitelské rodině, což se jí nevyplatilo. Raději si našla s dalšími kolegy společné bydlení, aby udělené stipendium vystačilo na ubytování, stravování a dopravu.
Jazykové problémy nebyly pro tuto studentku podstatné. „To ale nemění nic na tom, že při nástupu do práce jsem měla velikou trému a počáteční ostych,“ vzpomíná Němcová. Později se ale včlenila do kolektivu a podle jejích slov se tam cítila jako v nové větší rodině.
Pracovat nebo studovat v cizí zemi umožňuje také cestovat za poznáním. Se svými přáteli navštívila skotský ostrov Isle of Skye.
„Nadchnula mě oslňující scenérie a neobvyklá příroda. Byly tam zelené hory porostlé mechem a rašelinou, malá jezírka a všude stáda ovcí,“ popisuje a oči se jí při tom rozšíří. Němcová také hodně cestovala do dalších anglických měst.
Čtrnáctidenní pobyt se ovšem nečekaně protáhl o dva týdny.
„Příště až budu cestovat do Anglie, tak v teplejších měsících, protože prosinec a letošní sněhová nadílka může vzít iluze,“ posmutní.
Kvůli zrušenému letu musela narychlo shánět drahou letenku, aby se včas dostala na Štědrý den domů.