Neřešitelným problémem řady malých vesnic na Vysočině je udržet prodejny s potravinami v obci. Čerstvý chléb a mléko ani v dnešní době není v každé vsi zdaleka samozřejmostí. Někde provozovateli připlácí obec.

Loni otevřeli v Číměři moderní víceúčelový komplex, jehož součástí je prostor pro prodejnu potravin. Ta v obci stále chybí. „Už přes rok je ten prostor prázdný, přestože máme vyvěšenu výzvu i na internetu, že jej pronajmeme,“ zoufá si starosta obce Václav Komínek.

Nájemce si sám může určit platbu

A zoufají si i občané. „Už mě to ani nebaví. Všechno musíme dovézt z Třebíče. Je to špatné. Vůbec netuším, jak to dělají s nákupy důchodci, co jsou sami. A že je jich tady ve vsi hodně,“ komentuje situaci Jiřina Kotrbová z Číměře.

„Nabízíme nájemci i to, že si nájemné v podstatě určí sám. Budeme rádi za každou stokorunu. Jedinou podmínkou na níž trváme je, že tam zajistí prodej potravin,“ zdůrazňuje Komínek. K neřešitelné situaci je skeptický a uvažuje: „Asi navrhnu zastupitelům, abychom tu prodejnu provozovali coby obec sami v rámci hospodářské činnosti. Funguje tak už i naše hospoda.“

Na chlup stejný problém řeší v Krahulově. „Postavili jsme novou víceúčelovou budovu a udělali tam prostor pro prodejnu. Provozovatele ale nemůžeme najít,“ posteskl si starosta Krahulova. „Jako obec bychom byli ochotni přispět po dohodě i na energii a na nájem. Snad jediná cesta by byla, kdyby to provozoval důchodce, který by to měl i jako koníček,“ zamýšlel se.

V současné době funguje v této obci prodejna s velmi omezeným provozem a sortimentem. „Prodávají jen hodinu každé pondělí, úterý a pátek. To je málo! A sortiment? Skoro nic tam nemají, jen to nejdůležitější – chleba a mléko,“ dozvěděli jsme se od místní Růženy Dvořáčkové.

Budějovická radnice připlatila

Problém udržet prodejnu v obci se objevil i u integrovaných obcí Moravských Budějovic. Město proto před nedávnem přikleplo padesát tisíc korun JMB družstvu Moravské Budějovice na provozování prodejny ve Vesci.

„Už loni město na ni přispělo padesáti tisíci korunami. Letos to bylo podruhé,“ sdělil Stanislav Kopeček, člen Osadního výboru Vesce. Zda je takové jednání správné, se zadumal: „Na jednu stranu je dobře, že si lidé mají kde nakoupit. Na druhou stranu, kdyby tytéž finance dostal soukromník, třeba by se víc snažil.“

Problémy se zachováním prodejny byli nuceni řešit i ve Vraníně.

„To bylo před pěti – šesti léty,“ vzpomíná Drahoslav Bastl, předseda tamního osadního výboru. „Nakonec jsme to vyřešili tak, že město objekt prodejny odkoupilo od Jednoty. Dnes tam provozuje prodejnu soukromník a město se snaží, aby ten nájem byl přijatelný,“ objasnil Bastl.

I ve Vraníně však bývá otevřeno dvě hodiny dopoledne mimo neděli, ve středu a v pátek od 15 do 16 hodin. Prodejnu se zachovat podařilo. Totéž se už ale nepovedlo dalším moravskobudějovickým integrovaným obcím Lažínky a Jackov. Odtud prodejny vymizely.