Statistiky jsou neúprosné. Větším městům obyvatelé nepřibývají. Zato vísky si mohou mnout ruce. Život na venkově láká čím dál víc lidí.

„Krajskému městu obyvatel pozvolna ubývá,“ potvrdil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.
K 1. březnu letošního roku měla Jihlava celkem 49 594 obyvatel. V lednu před dvěma lety jich měla jen o dva více. Ale například v roce 2006 mělo v krajském městě trvalé bydliště 50 455 lidí.

Rekordní byl leden roku 1989. To měla Jihlava dokonce 55 129 obyvatel. To ovšem ke krajské metropoli patřila některá sídla, která jsou dnes samostatnými obcemi. Příkladem může být třeba Rančířov či Malý Beranov.

„Realita bude pravděpodobně ale trochu jiná. Není povinností hlásit se někam k trvalému pobytu. Jihlava by mohla mít podle některých odhadů díky studentům a zaměstnancům v průmyslovém provozu, kteří v Jihlavě tráví všední dny, klidně o pět až sedm tisíc obyvatel více,“ poznamenal Radek Tulis.

Lidé z měst odcházejí především do malých obcí v blízkosti měst kvůli levnějším parcelám i životu v zeleni, kde si přijdou na své jak rodiny s dětmi, tak senioři.

Kamenice u Jihlavy má zhruba o stovku obyvatel víc než před deseti lety. Vyšplhala se až na číslo 1 838. „Lidé od nás neodcházejí, protože mají v Kamenici dobré zázemí. Láká je hlavně výstavba nových rodinných domů,“ uvedla kamenická starostka Eva Jelenová.

Porodnost neklesá

Na výstavbu nových domků vsadila také Cejle. „Nové domy přivádí do Cejle i nové lidi. Ani porodnost nám neklesá. Počet obyvatel se nám v posledních letech zvýšil dost radikálně. Z 390 asi na 430,“ konstatovala místostarostka Dagmar Marešová.

„Možná ale, že se trend brzy otočí a lidé se za nějaký čas zase začnou stěhovat do měst. Bydlení v satelitech není vždy úplně pohodlné. Jsou to obce bez servisu, školek i tradic,“ míní Radek Tulis.

Mírný úbytek obyvatel hlásí kromě Jihlavy také Třešť a Telč. „Meziročně nám ubude pouze pár lidí. Třešť je poměrně dostupná Jihlavě, takže lidem nevadí dojíždět a neutíkají nám hromadně do větších měst,“ podotkl třešťský starosta Vladislav Nechvátal.

Podle starosty Telče Romana Fabeše je odchod lidí problémem všech menších obcí typu Telče. „Lidé odchází za vzděláním a už se zpět nevrací. Do velkých měst se stěhují také kvůli lepším pracovním příležitostem. Na vesnice potom kvůli levnějším parcelám,“ vyjmenoval Fabeš. Telč měla k prvnímu dni letošního roku 5 725 obyvatel. Ale například koncem roku 2003 jich bylo o 221 více.

Jen Polná v řádech desítek mírně přibývá, 1. ledna evidovala 5 053 obyvatel, což je o pět více než vloni. „Staví se nové byty i rodinné domy. Myslím si, že do Polné přichází hodně lidí z okolních vesnic,“ uvedl polenský místostarosta Jaroslav Sobotka.