Oprava Horáckého zimního stadionu. To je nestárnoucí evergreen, který se Jihlavou ponese ještě několik let. Město totiž na renovaci stárnoucí haly nemá peníze.

„Rozhodně to nebude záležitost dvou tří let,“ potvrdil první náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík (ODS).

Jihlava se chce letos pustit do zastřešení vedlejší lední plochy, na níž je dnes pouze parkoviště. Až bude tato část přestavby stadionu hotova, práce se zastaví. „Po dostavbě tréninkové haly bude město v takové finanční situaci, že si nebude moct dovolit vzít si šestisetmilionový úvěr,“ přikývl Vovsík.

Situaci by podle něj mohl změnit pouze vstup soukromého investora, který by rekonstrukci zafinancoval. Nikdo takový však zatím na obzoru není.

Nejpravděpodobnější scénář tudíž dnes vypadá tak, že po dokončení vedlejší tréninkové haly se dají finanční prostředky na nejnutnější opravy a město bude čekat, až na tom bude po ekonomické stránce lépe.

„Doufáme, že doba, než dojde na rekonstrukci vnitřní plochy, bude co nejkratší,“ konstatoval jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban.

Tréninková hala

„Zimní stadion je opravdu v havarijním stavu. Neustále musíme řešit nějaké provozní věci. Ale je dobře, že se brzy postaví alespoň tréninková hala, která je také důležitá,“ zmínil Ščerban.

Vedení Dukly má v plánu zrekonstruovat alespoň mantinely, které se budou dát případně do nového přenést, a světla, která se do dvou let zaplatí úsporou elektřiny.

Odsunutím rekonstrukce vnitřní haly nejsou nijak nadšeni fanoušci Dukly. „Je to škoda, ale věřím, že se jednou dočkáme,“ podotkl Jan Křížek, jeden ze zakládajících členů Fan Clubu HC Dukla Jihlava.

„Posunem bude ale určitě výstavba tréninkové haly pro mládež. Pro jihlavský hokej to bude velké plus. Nebylo by dobré, kdyby mládež musela v Jihlavě skončit a jezdit trénovat do jiného města. Uvidíme, jestli se bude ještě letos něco dít a začne se s výstavbou,“ doplnil Křížek.

Vnitřní část Horáckého zimního stadionu je podle Křížka v katastrofálním stavu. Před čtyřmi roky se v kabinách objevila i plíseň.

„Mám takový pocit, že rekonstrukci jihlavského zimáku mají politické strany pokaždé ve svém volebním programu. A pokaždé se pořád dokola zpracovávají studie, za které se zbytečně vyhazují peníze. Ale zatím se nic pořádného neděje,“ poznamenal Jan Křížek.

Město vlastní Horácký zimní stadion od roku 2006, kdy jej za 35 milionů koupilo od sportovního klubu, kterému bylo často vyčítáno, že do rekonstrukce haly neinvestuje.