„Jako jinde i zde jde o uměle vytvořenou osadu. Sem se stěhovali a stěhují lidé, kteří se nedokázali neudržet v hlavním proudu společnosti. Díky své nedostačivosti se stěhují za příbuznými a tak mají tendence vytvářet tyto komunity,“ tvrdí Priesol.

Ten osobně také situaci v Mirošově monitoroval během posledních dvou let. Letos zdejším obyvatelům začalo občanské sdružení C.A.F.E. nabízet i své poradenské a sociální služby.

„Nejsem oprávněn vám sdělit zda konkrétně někdo z Mirošova na naši nabídku kývnul. Mohu jen říci, že obecně platí, že lidé z těchto komunit z mnoha důvodů nevyužívají občanské poradny a raději akceptují pomocnou ruku ze stran organizací, které pracují přímo v terénu, stejně jako je ta naše,“ přidává postřeh z praxe Priesol.

Záměrem občanského sdružení C.A.F.E. je především rozmělnění podobných komunit díky podpoře lidí v nich žijících.

Jednou z funkcí sdružení je i role jakéhosi prostředníka mezi obyvateli těchto vyloučených komunit a ostatními lidmi žijícími v okolí s cílem podporovat dialog.

„Pomáháme těmto lidem také například se vzdělávacími problémy. Snažíme se je připravit na každodenní situace, aby na ně byli schopni přiměřeně reagovat. Získají tak nové dovednosti, které umožní návrát zpátky do hlavního proudu společnosti,“ doplnil Priesol.

Sdružení C.A.F.E. působí v kraji Vysočina už třetím rokem.