Šestatřicetiletý Jiří Josef Vomela chce dojít za čtyři dny pěšky z Dobronína do Prahy. V nohách tak bude mít kolem sto šedesáti kilometrů. A proč se na cestu vlastně vydal?

„Pochodem vyjadřuji nesouhlas se zákonem, který umožňuje potrat do dvanáctého týdne od početí lidského jedince. Dále nesouhlasím s uzavíráním registrovaného partnerství mezi osobami stejného pohlaví a případně s možností adopce dětí těmito páry,“ vysvětlil Jiří Vomela.

Pochoduje na protest potratům

Na túru vyrazil ve středu, v sobotu se pak v Praze zúčastní Pochodu pro život, který se tady koná každoročně a končí na Václavském náměstí. „Pochod v Praze je velký, účastní se ho až tisíc lidí,“ doplnil Vomela.

A jak jeho cesta zatím probíhá? „Ve středu po osmé ráno jsem vyšel z Dobronína a došel do Želivského kláštera, kde jsem přespal,“ popsal odpůrce potratů.

Včera na cestu vyšel dokonce už o půl šesté ráno. Jeho cílem se stal farní úřad až v Benešově. Na místo dorazil kolem sedmé hodiny večer. Byla to nejdelší trasa, kterou chce protestant za celou cestu ujít.

„Bylo to necelých šedesát kilometrů, snažím se jít bez větších přestávek. Dokonce jím i za chůze,“ nechal se slyšet Jiří Vomela.
Nohy ho už ale prý bolí, puchýře mu popraskaly. „Zatím je to dobré, ještě nejsou do krve,“ směje se.

Na zádech nese v batohu opravdu pouze nejnutnější potřeby, jako jsou jídlo, pití a peníze. „Na batohu mám také vlajku České republiky, kde je na bílém poli nápis Pochod pro život,“ vysvětlil odhodlaný pochodník.

Podporuje ho i manželka

V jeho rozhodnutí ho podporuje i manželka: „Manželka mě zprvu zrazovala, potom jsem ale získal její podporu a drží mi palce, dokonce mi přes internet zjišťuje telefonní čísla, kde bych se mohl cestou ubytovat. Do Prahy na pochod přijede vlakem za mnou.“

Že je cesta fyzicky náročná, je jasné. Odhodlání je ale veliké. „Je to zátěž především na klouby, jdu po tvrdém povrchu, po okresních silnicích. Pochod jdu ale také z vděčnosti ke Gustavu Plevanovi, přes kterého jsem se k těmto aktivitám dostal a který zemřel na rakovinu,“ uzavřel Jiří Josef Vomela.