„Pokud nemáte dost dřeva, zmrznete tady. Stěny jsou dřevěné, a teplo utíká rychle ven. Musíme topit brzy od rána až do noci a ráno nanovo, jinak bychom tu umrzli,“ svěřila se padesátiletá Arana Husáková.

Zbourali zámek a postavili barák

Podle mirošovského starosty Ludvíka Langa nechali úředníci v roce 1986 zbourat rozpadající se mirošovský zámek, kde žila romská komunita dlouhá léta. Vystavěli dřevěný dům, kam se obyvatelé zámku přestěhovali.

„Bydlí v něm trvale přihlášených asi dvanáct lidí a daší jsou přihlášeni jinde. Kolikrát jsem se pokoušeli pro ně sehnat bydlení, ale na všech stranách to vypadá špatně,“ shrnul Ludvík Lang.

Obyvatelé ubikace si všechnu vodu nosí od kostela, kde je kohoutek vodovodu. „Když neteče voda někde v paneláku, hned je to v televizi. Nám tady neteče osmadvacet let, a nikdo s tím nic nenadělá,“ shrnula Arana Husáková.

Samospráva Mirošova nechce, a ani nemůže investovat do chátrajícího baráku. „Stavba stojí na soukromém pozemku. Není to náš majetek, a proto do něj nemůžeme dávat peníze. Obyvatelé se sami nestarají, aby si našli lepší bydlení. Čekají, a nic nedělají pro změnu k lepšímu,“ připustil starosta.

Nataša Siváková tu žije s manželem roky a za tu dobu se jí narodilo pět dětí. „Je nás sedm a nikdo nemá práci. S každým vycházíme, práci sháníme, a přesto žijeme ze sociálních dávek,“ postěžovala si Nataša Siváková.

„Neplatíme nájem, jenom za elektřinu. Záchod máme, ale myjeme se ve vaničkách a vodu ohříváme na kamnech. Podlahy se nám propadají, místo betonu je tam dřevotříska,“ přidala se padesátnice Kristina Diňová. „Stěny baráku jsou obložené azbestem, jsme z toho všichni nemocní,“ přidala se Nataša Siváková.

Radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál uvedl: „Ověřené výzkumy potvrzují, že pokud nebude hlavním iniciátorem změn ve vyloučených komunitách sama komunita prostřednictvím svých neformálních vůdců a dalších iniciativních občanů, nebude dobře fungovat žádná iniciativa ze strany státu, krajů a místních samospráv.“

„Kraj inicioval několik jednání o bydlení Romů v Jihlavě i v obci Mirošov. Bohužel ze strany města i obce nebyla žádná odezva ani iniciativa, která by situaci pomohla řešit,“ potvrdila v pátek mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.