Řidiči pozor. Billboardy u silnic a ukazatele vzdálenosti na sloupech veřejného osvětlení klamou tělem. Vzdálenosti, které ukazují, nejsou pravdivé.

Někdy je cíl, na který lákají blíž, jindy zase dál než tvrdí.

U silnice na Znojemské ulici v Jihlavě je například billboard, který lidi směruje na rychlé občerstvení v obchodním domě Prior na Masarykově náměstí. Tvrdí, že je fastfood vzdálen jeden kilometr. Skutečnost je ale jiná. Od billboardu až k rychlému občerstvení řidiči ujedou téměř dvojnásobek.

Vzdálenosti se různí

Jinou vzdálenost než ve skutečnosti ukazuje i billboard lákající k návštěvě ubytovacího zařízení ve Vílanci. Cedule v poli těsně za obcí Čížov ukazuje vzdálenost dva kilometry.

Pokud se ale lidé rozhodnou hotel navštívit, ujedou k prvnímu objektu ubytovacího zařízení vzdálenost 2,7 kilometru. K druhé budově hotelu je to pak téměř tři kilometry.

Větší vzdálenost než v reálu naopak ukazuje cedule na veřejném osvětlení na Havlíčkově ulici v Jihlavě. K hypermarketu na Brněnské ulici řidiči dojedou už po dvou kilometrech a ne po 2,5 kilometrech, jak tvrdí informační tabule.

Ptáte se, jak je možné, že údaje na billboardech u silnic a informačních cedulích na veřejném osvětlení lžou?

Odpověď je jednoduchá. Údaje, které obsahují, totiž nikdo nekontroluje.

Kontroly nejsou

„Značení vzniká obvykle na podnět organizací, které jsou na značce uvedeny. Magistrát se vyjadřuje k umístění, ale informace na značce IS 24 c (komunální cíl) nekontroluje,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. „V případě billboardů u silnic si vyřizuje reklamní agentura s policií, zda informace na billboardu nějak nenarušují dopravní řízení,“ dodal Tulis.

„Jsme účastníci řízení, jestli umístění billboardů neohrožuje bezpečnost provozu,“ potvrdila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. „Údaje by měly odpovídat,“ řekla Jana Kroutilová.

Pokud tomu tak ale není, člověku, který ceduli na místo umístil, žádná pokuta za klamání lidí nehrozí.