Zahrádky se začínají probouzet. Sezona, která se díky sněhu o měsíc opozdila, už zahrákářům klepe na dveře. Velké i malé obchody s potřebami pro pěstitele se začínají pomalu, ale jistě plnit.

„Tento týden už prodáváme ovocné stromky a keře. Ty se teď také nejvíce kupují. Také si zákazníci hodně berou hnojiva,“ popsal situaci ve svém obchůdku Zahrádkář v jihlavské Komenského ulici Jiří Vítek.

„Zahrádku už si začínám dávat po zimě pomalu do kupy. Teď se sice zase ochladilo, ale to už by měl být jen poslední záchvěv. Těším se, až bude hezky a já zase budu moct začít pracovat na zahrádce,“ vyjádřila se důchodkyně Marie Dobrovolná.

Sezona začala o měsíc později

Podle Vítka ale letos zahrádkářská sezona začala o něco později.

„Kvůli dlouhé zimě je sezona skoro o měsíc posunutá. Už v lednu a únoru ale lidé nakupovali semena, ale to je spíš jen takové předzásobení,“ podotkl vedoucí Zahrádkáře.

Pracovnice Radoušova zahradnictví v Polné Helena Radoušová má za to, že největší nával milovníků rostlin však bude po Velikonocích.

„Lidé k nám začnou chodit určitě ještě více po svátcích. Teď kupují především ovocné stromky a macešky,“ popsala Radoušová.

Podle jejích slov zahrádkáři také začínají zvelebovat svoje skleníky. Kupují sadby do skleníků, jako jsou saláty nebo kedlubny.

Zvelebují se i skleníky

„Skleník už si začínám pomalu připravovat. Těším se nasvoji první úrodu. Vnoučata už se mě ptají, kdy budu mít jahody, ale na ty si budou muset bohužel ještě počkat,“ nechala se slyšet Marie Dobrovolná.

Zákazníky se však plní nejen malé obchůdky, ale i velké zahradnické komplexy.

Do zahradnického centra v jihlavské ulici Romana Havelky vyrazil minulý týden i Petr Pospíšil: „Ve frontě jsme čekali asi pět minut, ale naštěstí šly všechny pokladny. V košících měli lidé hlavně sety s květinami a hlínu.“

Obchodní komplex v akční nabídce prodává pelargonie, petúnie, trvalky, violy a muškáty. Zákazníky však láká i na různá hnojiva, zeminy a dekorační kůry.