Samospráva Šimanova chce připravit ještě před volbami do obecních zastupitelstev svým následovníkům lepší podmínky.

Komunální volby klepou na dveře a Šimanov stále nemá územní plán (ÚP).

Bez něj nemůže samospráva ani pomyslet na rozvoj obce a ani místní obyvatelé nemohou uvažovat například o tom, že by si na vlastním pozemku mimo zastavěné území obce postavili třeba garáž.

Starosta Stanislav Munduch se vypravil na magistrátní úřad územního plánování před měsícem s myšlenkou, že Šimanov je jednou z posledních obcí na Jihlavsku, které ještě nemají územní plán.

„Bez územního plánu nemůžeme nic dělat. Plán reguluje rozvoj uvnitř obce a vylučuje živelnost, aby se stavělo co koho napadne,“ shrnul starosta.

Bez územního plánu ani ránu

„Plán vymezí hranice zastavěného území, takzvaného intravelánu. Kdo má nemovitost mimo intravelán, nemá šanci tam nic postavit ani cokoli přestavovat, kdyby jakkoli chtěl,“ připustil první muž Šimanova.

Úřad připravuje první krok, návrh zadání ÚP. K tomu potřebuje všechny informace o území. O osídlení, komunikacích, inženýrských sítích, geografických poměrech, životním prostředí a mnohé další. Pak přijdou na řadu další fáze zpracování až po vypracování projektu.

Vedoucí magistrátního úřadu územního plánování Tomáš Lakomý včera reportérovi Deníku potvrdil, že ze 78 obcí v působnosti jihlavského úřadu nemá územní plán desítka malých obcí.

Územní plán není povinnost ze zákona.

„Malé vesničky, kde nikdo nepředpokládá nějaký rozvoj, plán nemají. Jenže když nemáte územní plán, je problém. Bez plánu není naděje, že by se obec mohla rozvíjet. Dost závažná je skutečnost, že územní plán je podmínka pro žádosti o peníze z řady dotačních titulů,“ v kostce vysvětlil Tomáš Lakomý.