Pak můžete rozkliknout internetovou stránku www.znamylekar.cz. Pacienti tady mohou totiž nalézt recenze na téměř všechny lékaře z Jihlavska.

I Veronika Krejčová z Jihlavy chtěla zjistit, jak si vede její gynekolog. Když ale rozbalila jeho profil, docela se zhrozila. „Můj gynekolog má v hodnocení minus 35 procent a je označen jako „špatný gynekolog.“ Při čtení hodnocení jsem se nad komentáři docela pozastavovala,“ vyjádřila se Veronika Krejčová.

V hodnocení jejího gynekologa například stálo: „Pokud nejsou problémy, tak super. Když nastaly, tak mi pan doktor nic nevysvětlil, prý bych tomu stejně nerozuměla. Dávno mám jiného pana doktora a jsem spokojená.“

Lékaři se mohou jen těžko bránit

Mnohým doktorům se ale tento internetový portál nelíbí. Nemohou se totiž bránit proti komentářům , které jsou zde uvedeny. A podle nich je jednostranný.

„Portál může ovlivňovat pacienty. Vadí mi to, že je to jednostranné. Lékař nemá možnost se vyjádřit,“ řekl svůj názor na internetové stránky psychiatr Miroslav Skačáni, který je na portálu také zaevidován. Podle něj je velkou nevýhodou anonymní hodnocení.

„Může se stát, že 97 procent pacientů je s lékařem spokojených a hodnocení napíšou ta tři procenta pacientů nespokojených a lékař je hned nejhorší,“ soudí Skačáni.

„Je pravda, že jsem po zhlédnutí internetových stránek začala uvažovat, že svého gynekologa změním. Jsou tam i tací, kteří mají sto procent. Určitě mě to ovlivnilo, ale že jsou stránky špatné, to si nemyslím,“ nechala se slyšet Krejčová.

Podle Skačániho by bylo více objektivní, kdyby měl lékař možnost se k hodnocení vyjádřit. „Zase tolik negativně bych to nehodnotil, pokud by tam byla možnost, aby se lékař mohl vyjádřit. U některých lékařů jsou tam dva nebo tři špatné záznamy a hned je hodnocen záporně,“ informoval psychiatr.

Provozovatelé stránek si však pochybnosti nepřipouštějí. „Pomocí stránky věnované konkrétním specialistům zjistíte nejen kontaktní údaje. Dozvíte se zejména o pocitech těch, kteří již jsou nebo byli jejich pacienty. Už nebudete muset konzultovat s přáteli jejich zkušenosti s lékaři, nyní najdete popis zkušeností ostatních na jednom místě! Pomocí stránek se dozvíte o každém lékaři co nejvíce informací před využitím jeho služeb,“ stojí na internetových stránkách.