Není vyloučeno, že díky loňské nadúrodě švestek o vysoké cukernatosti některé pálenice vůbec nezastaví pálení a přejdou z posledních várek švestek z loňské úrody hned na letošní třešně. Ty se rok co rok jako první přepalují na třešňovici.

Jiří Smejkal, majitel stonařovské Pálenice U Jiřího, včera Deníku potvrdil, že jeho destilační kotel nestačí vychladnout.

„Musíme pálit nonstop, kvasu nám zákazníci vozí pořád tolik, že pálení nebere konce. Bude to jedna z nejlepších sezon za poslední roky,“ v kostce shrnul Jiří Smejkal.

Za roky práce v branži se naučil předpovídat úrodu ovoce.

„Jak se roky otáčejí, letos se dá očekávat nadúroda jablek, pokud dobře odkvetou a nezamrzne. Švestky se mi zdají letos nevyzpytatelné, protože dva roky po sobě jich byla velká nadúroda,“ přiblížil stonařovský palírník.

Jeho třešňovice si odvezla z dubnové republikové ochutnávky destilátů na Prostějovsku první místo z 410 vzorků v kategorii třešňovice – višňovice. V soutěži o nejlepší kolekci vzorků obsadila Pálenice U Jiřího stříbrnou příčku.

„Za vypálení litru čistého alkoholu zaplatí pěstitelé u nás po zvýšení spotřební daně a DPH 265 korun,“ doplnil Smejkal.