První květen. To je datum, kdy začne v Jihlavě naplno fungovat Jihlavská karta. Do této chvíle sloužila pouze jako časová jízdenka. Teď se její využití rozšíří. Bude se dát použít i jako elekronická peněženka.

Cestující si na ni budou moci uložit až 3,5 tisíce korun a tyto peníze použít při placení jednotlivých jízd ať už sobě, nebo i spolucestujícím. Dobít ji bude moci buď přímo v předprodeji MHD na Masarykově náměstí, nebo v pětici automatů po městě. Ty lidé najdou na hlavním nádraží ČD, autobusovém nádraží, u hotelu Jihlava na největším jihlavském sídlišti, u Domu zdraví a na Masarykově náměstí u obchodního domu Prior.

Jízda pomocí Jihlavské karty bude oproti cestování na papírové jízdenky finančně výhodnější. Pořídit Jihlavskou kartu bude podle vyjádření ředitele jihlavského dopravního podniku výhodné pro každého, ktdo jezdí autobusem nebo trolejbusem MHD alespoň dvakrát měsíčně, tedy i pro lidi mimojihlavské, kteří do krajského města jezdí pouze na úřady nebo nákupy.

„Papírová jízdenka je nepřestupní. Když pomocí ní cestující pojede například z Březinek, ze zastávky Hotel Jihlava, do Bosche a bude přestupovat na Brněnském kopci, zaplatí za jízdu celkem 26 korun. Pomocí elektronické jízdenky bude stejná cesta stát celkem 12,20,“ vypočítal ředitel dopravního podniku. V souvislosti se zahájením nového odbavovacího systému dopravní podnik rozšířil provozní dobu předprodeje jízdenek na Masarykově náměstí. Až do 7. května bude provoz prodloužen do 18 hodin. Otevřeno bude navíc i v sobotu 1. a 8. května. Cestující si mohou Jihlavskou kartu zakoupit v době od 8 do 12 hodin. I přes všechna tato opatření se ale předpokládá, že se budou tvořit fronty.

„Nákup Jihlavské karty totiž nechala většina lidí na poslední chvíli,“ řekl Vilím.