Poslední akcí ve finiši jsou pro privátní stavebníky dokončovací práce na inženýrských sítích pro šest rodinných domků v lokalitě Vrchlického ulice.

Podle starosty Jindřicha Skočdopole za poslední desetiletí v Polné vyrostlo 117 nájemních bytů a stavebníkům bylo předáno 85 zasíťovaných stavebních parcel.

„Vůbec nelitujeme toho, že město dává velké peníze do rozvoje bydlení. Výsledek vidíme vždycky po roce na přírůstku obyvatel,“ přiblížil včera reportérovi Deníku první muž Polné.

Vedoucí správního odboru polenské radnice Magda Smejkalová potvrdila, že ke konci roku 1994 měla Polná bez integrovaných čtyřech obcí 4 209 obyvatel. Po deseti letech jich přibyla téměř stovka.

Za šestnáct let přibylo tisíc lidí

„Poslední výsledek máme k letošnímu prvnímu lednu, kdy na území města žilo včetně trvale přihlášených cizinců 5 195 obyvatel,“ upřesnila Magda Smejkalová.

Ve více než desítce panelových a zděných domů na sídlišti kolem Palackého ulice žije na 800 obyvatel. První panelový dům začal v místě podle úřednice bytového hospodářství Ilony Vlachové vyrůstat v roce 1970.

„Centrální kotelna je zrušena a jeden panelový dům je celý zrekonstruovaný včetně zateplení. Všichni mají svoje kotelny. Bylo by zapotřebí všechny objekty zateplit,“ upřesnila Ilona Vlachová.

Poslední panelák se dostavoval podle ní před dvaceti lety.

Na sídlišti kolem Palackého ulice si obyvatelé byty zprivatizovali.

„V hrubém odhadu asi 270 bytů si do osobního vlastnictví koupili nájemníci. O panelové a zděné domy se starají Bytservis Jihlava a bytové družstvo Rozkvět,“ doplnila Ilona Vlachová s tím, že městu zbylo asi 140 bytů. Privátních rodinných domků v Polné stojí údajně asi 1 100.

Eva Hörnerová bydlí na polenském sídlišti asi dva roky.

„Cestám by určitě prospěly větší opravy, nebo by to chtělo rovnou nové včetně chodníků. Jinak se město stará dobře o zeleň.

Ale také lidé sami pečují o okolní prostředí, když si třeba dělají před domy záhonky,“ připustila Eva Hörnerová.

Peníze na vylepšení sídliště město nemá

„O budovy na sídlišti se postarají vlastníci, ale se silnicemi, chodníky a cestami je to horší. Zub času ukázal, že komunikace potřebují revitalizovat či rovnou položit nové. Chtělo by to celkově upravit venkovní prostory, oživit zeleň a osadit doplňky včetně venkovního mobiliáře,“ upřesnil starosta.

Město Polná podalo zatím žádost o podporu projektu na Státní fond dopravní infrastruktury.