Vlak pendloval od hlavního vlakového nádraží na městské. Jeho moderní design a komfort mnohé návštěvníky překvapil.

„Vlak se mi určitě líbí, rozhodně je pěkný a hlavně se mi líbí, že je čistý. Záchody jsou také moc pěkné, moderní,“ popsala první dojmy z vlaku mladá maminka, která se v úterý vydala s dcerou na malou jízdu vlakem.

„Vůz je nízkopodlažní, umožňuje bezproblémové cestování vozíčkářům. Toaleta má uzavřený systém, lze ji tedy používat i ve stanici. Interiér je čalouněný, komfortní. Nechybí ani prostor pro kočárky nebo jízdní kola. Hlavně v letním období přijde vhod klimatizace,“ popsal vlastnosti vlaku mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Vlak má automatické speciální spřáhlo, což znamená, že spojení více vagónů je jednodušší. „Takhle spojený vůz může jet třeba do Kostelce u Jihlavy. Tam se rozpojit a jedno vozidlo může jet dál do Telče a druhé pokračovat na Pelhřimov,“ doplnil pro ilustraci Šťáhlavský.

Akce se zúčastnil i jeden z německých řidičů, který s vlakem v zahraničí jezdí: „S vozidlem se jezdí velmi jednoduše. Je velice klidný, i když koleje na Vysočině jsou horší než v zahraničí.“

Hodnota jednoho vlaku je bez daně přibližně 55 milionů korun. Na Vysočině by takových vozů mělo do tří let přijet sedmnáct. Z toho jich bude třináct spolufinancováno Evropskou unií.